کدام نرم‌افزار ERP را انتخاب کنیم؟

کدام نرم‌افزار ERP را انتخاب کنیم؟

سرمایه‌گذاری بر روی سیستم ERP یک گام بزرگ و موثر است. نرم‌افزار ERP شما را قادر می‌سازد تا فعالیت‌های تجاری روزمره مانند حسابداری، کنترل هزینه، پروژه‌ها، گزارشات و عملیات زنجیره تامین را  به صورت یکپارچه مدیریت کنید.

در حال حاضر دو نرم‌افزار Microsoft Dynamics 365 و SAP Business One در صدر بازار ERP هستند. هر دو سیستم بر اساس پروتکل SMB برای اشتراک‌گذاری دسترسی به فایل‌ها و پرینتر طراحی شده‌اند، اما Dynamics 365 در زمینه حسابداری، منابع انسانی و مدیریت اجرایی عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

در این مقاله با ما همراه شوید تا تفاوت‌های بین Microsoft Dynamics 365 و SAP Business One را با عمق بیشتری مورد بررسی قرار دهیم.

راهکار Microsoft Dynamics 365 Business Central و مقایسه آن با SAP Business One

نرم‌افزار Dynamics 365 که سابقاً با نام Dynamics NAV شناخته شده بود، یک نرم افزار ERP با تمرکز بر فضای ابری است که به دلیل امکانات هوشمندانه‌ای که دارد، مورد توجه قرار گرفته و برای انواعی از سازمان‌ها با هر مقیاسی مناسب است.

SAP Business One نیز یک ERP است که طراحی سنتی آن دارای ابزارها، رابط کاربری و قابلیت‌های مناسب برای مشاغل کوچک و متوسط ​​است.

بررسی و مقایسه ویژگی‌های Dynamics 365 و SAP Business One

  • کارایی

Dynamics 365 امکان اتوماسیون به صورت انعطاف‌پذیر را فراهم می‌کند و همین موجب شده است تا برنامه‌ریزی برای تولید و مدیریت هزینه‌ها سریع و آسان باشد. همچنین دید مناسبی برای فرآیند ساخت نیز ارائه می‌کند.

SAP Business One برای مدیریت موجودی مفید است، اما بخاطر پیچیدگی آن برای نیازهای آینده توسعه نیافته است.

  • قابلیت ادغام و یکپارچگی کارآیی‌ها

Outlook ،Azure ،Office 365 و سایر محصولات مایکروسافت به سادگی امکان ادغام با Dynamics 365 را دارند. در صورتی که برای ادغام SAP Business One با برنامه‌های دیگر به ابزارهایی نیاز دارید.

  • کاربردها و تجربه کاربر

در هنگام استفاده از Dynamics 365 تجربه کاربری دلپذیری را در بخش پشتیبانی مشتریان، توزیع، فروش و مارکتینگ خواهید داشت و گزارش‌های دقیق برای تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر در اختیار شما قرار می‌گیرد. Dynamics 365 از نقطه نظر عیب‌یابی و برطرف کردن مشکلات، قابلیت‌های مدیریتی منابع انسانی و داشبورد نسبت به SAP B1 بیشتر مورد رضایت کاربران است.

 

نرم افزار ERP

 

  • گزینه‌های پیاده‌سازی

SAP B1 و Dynamics 365 می‌توانند هم به صورت نصب شده و هم به صورت آنلاین مورد استفاده قرار گیرند.

پس از خرید SAP B1، یک کانال آموزشی در دسترس مشتری قرار می‌گیرد که در آن اطلاعاتی درباره نحوه پیکربندی، پیاده‌سازی و ارتقاء نرم‌افزار وجود دارد. اما مایکروسافت تمام خدمات استقرار و پشتیبانی Dynamics 365 را خود بر عهده گرفته است.

  • متناسب با کسب‌وکار

با توسعه و رشد کسب‌وکار شما، ممکن است از امکانات SAP B1 فراتر روید و نیاز به راهکارهایی با عملکرد بیشتر احساس کنید.

Dynamics 365 به علت گستردگی استفاده جهانی آن توسط انواع مختلفی از صنایع، همچون: مراقبت‌های بهداشتی، خرده فروشی، تولید، توزیع و خدمات غذایی قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، بنابراین با گسترش شرکت شما همچنان ارزشمند خواهد ماند.

  • استقرار و سازگاری

بعد از پیاده‌سازی، SAP B1 انعطاف کمتری برای پذیرش تغییرات دارد و اگر عملکرد آن به نفع سازمان شما نباشد، راهی برای حذف آن وجود ندارد. اما مایکروسافت در Dynamics 365 امکان انتخاب ماژول‌ها، تا زمان یافتن بهترین آن‌ها برای کسب‌وکار شما را فراهم کرده است.

  • اختصاصی کردن

هر دو ERP قابلیت تعامل با برنامه‌های دیگر و اختصاصی‌سازی را دارند. در این میان، مد نظر قرار دادن راهکارهای توسعه یافته برای هر یک از این دو در فرآیند تصمیم‌گیری و انتخاب ضروری است.

محصول مایکروسافت با دارا بودن شبکه بزرگی از مشتریان، با توجه به نیازهای صنایع و مشاغل مدام در حال توسعه است. این موضوع مشکلاتی را که شما نیز در آینده با آن‌ها مواجه خواهید شد، از بین می‌برد.

علاوه بر این ویژگی‌ها، محصولات مایکروسافت با استفاده از APIها، وب سرویس‌ها، اشتراک فایل و سایر ابزارها امکان تعامل با یکدیگر را دارند. SAP در حال حاضر بر توسعه به شکل اختصاصی برای مشتریان تمرکز دارد و برطرف کردن هزینه نهان نگهداری از اختصاصی‌سازی نیاز به توجه بیشتری دارد.

 

نرم افزار ERP

 

  • توسعه و رشد کیفی

هر دو برنامه در فضای ابری اجرا می‌شوند و بالطبع ارتقاء آن‌ها به نسخه جدید به صورت خودکار انجام می‌شود.

مایکروسافت در Dynamics 365 نیز همچون دیگر محصولات خود از جدیدترین تکنولوژی‌ها مانند هوش مصنوعی، واقعیت ترکیبی، اینترنت اشیاء و قابلیت‌های Azure در ERP خود استفاده می‌کند. این سیستم به علت فراگیری جهانی، در کشورهای مختلف با زبان‌های متفاوت مورد استفاده و در معرض آزمایش قرار گرفته است. از این رو، با قابلیت‌هایی که دارد و رابط کاربری خود موجب رقم خوردن یک تجربه کاربری شگفت‌انگیز می‌شود.

  • عملکرد

SAP B1 بیشتر در سازمان‌های خدمات‌رسانی، مبتنی بر روابط افراد و پشتیبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، در هنگام مواجهه با موارد پیچیده عملکرد مناسبی ندارد.

Dynamics 365 شامل یک CRM به عنوان بخشی از ERP است و برای مشتریانی که به قابلیت‌های فروش ویژه‌ای نیاز دارند، Dynamics 365 for Sales پیشنهاد می‌شود.

سخن پایانی

راهکار ERP انتخابی شما باید نیازهای منحصربه‌فرد کسب‌وکارتان را برطرف کند. هر دو ERP معرفی شده در این مقاله از نقاط قوتی برخوردار هستند، اما برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ​​که به قابلیت مقیاس‌پذیری و توسعه اهمیت می‌دهند، Dynamics 365 گزینه مناسب‌تری است.

Dynamics 365 عملکرد بهتر به همراه انعطاف‌پذیری بیشتر و هزینه استقرار کمتری دارد. همچنین انتخابی هوشمندانه در جهت یکپارچگی با دیگر برنامه‌های تجاری و ابزارهای همکاری و ارتباطات شرکت شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما