شیرپوینت چیست؟
بهاره ابهری

شیرپوینت چیست؟

برای اکثر افراد، کار با شیرپوینت دشوار است. شاید مدتی است که با شیرپوینت کار کرده‌اید، اما هنوز آن را یاد نگرفته‌اید. شما منتظر آن دستورالعمل ساده، یا یک جمله ساده هستید که ناگهان همه‌ی توضیحات کار با شیرپوینت، برایتان قابل فهم شود. خب، شما این جمله را از ما نمی‌گیرید؛ زیرا توضیح شیرپوینت کار ساده ای نیست.

به دلیل اینکه شیرپوینت یک چیز یا یک برنامه نیست؛ بلکه یک پلتفرم است. شیرپوینت مجموعه ای از محصولات و فن آوری‌های مختلف است، که همه‌ی آن‌ها جمع‌آوری شده و به آن‌ها یک نام داده شده است. از یک منظر، یادگیری شیرپوینت مانند یادگیری مایکروسافت آفیس است. شما در واقع آفیس را یاد نمی‌گیرید؛ ورد را یاد می‌گیرید؛ سپس اکسل و بعد از آن اوت لوک و غیره را فرا می گیرید. به همین ترتیب شما فقط شیرپوینت را یاد نمی‌گیرید، بلکه شیرپوینت مجموعه‌ی گسترده‌ای از راه حل های مختلفی است که می‌توانید با این پلتفرم انجام دهید، با هر نسخه‌ای از شیرپوینت که مایکروسافت رفته رفته به آن اضافه می کند. وقتی چیزهای مختلفی را که انجام می‌دهد، یاد بگیرید؛ مجموعه‌‌ی مورد نیاز خود را از آن‌ها انتخاب می‌کنید.

شما شیرپوینت را روی دسکتاپ یا لپ تاپ خود نصب نمی‌کنید. این سیستم بر روی سرور نصب شده و در شبکه‌ی شما به اشتراک گذاشته‌ می‌شود. رایج ترین راه کار با شیرپوینت، استفاده از برنامه‌ی مایکروسافت آفیس است. آفیس عاشق شیرپوینت است و این احساس متقابل است. با این حال، اگر در این زمینه تازه کار هستید، باز هم چیز زیادی از آن فرا نمی‌گیرید. (شیرپوینت) بزرگ و پیچیده است؛ همچنین روی سرور نصب می‌شود؛ اما دقیقاْ چه کاری انجام می‌دهد؟

شیرپوینت چیست؟

شیرپوینت چه کاری انجام می‌دهد؟

مایکروسافت شِیرپوینت یک پلتفرم آنلاین است که در بین شرکت های کوچک و بزرگ گسترش یافته است. شیرپوینت یک صفحه‌ی اینترنتی آنلاین مشترک با جمع آوری اخبار، اسناد، منابع و لیست ها برای ویرایش و همچنین برای اشتراک گذاری بین افراد و گروه ها، در داخل سازمان شما یا خارج از کشور ایجاد می‌کند و این اجازه را می‌دهد تا شما کنترل عمیق بر اطلاعات و ارتباطات حساس، نسخه‌ی پیشرفته فایل و اشتراک اطلاعات از طریق وبلاگ ها و نوت بوک‌ها داشته‌ باشید.

شش حوزه کاری شیرپوینت:

  • سایت‌ها
  • جوامع
  • محتوا
  • جستجو کردن
  • بینش‌ها
  • کامپوزیت‌ها

سایت‌ها؛ شیرپوینت وب سایت می‌سازد.

شیرپوینت یک موتور وب سایت عظیم است. شما به آن بگویید من به یک وب سایت احتیاج دارم، بوم! شما یک وب سایت دارید، یکی دیگر بسازید، بوم! شما یک وب سایت دیگر دارید. شما به برنامه‌های خاصی احتیاج ندارید؛ همچنین نیازی نیست که یک طراح وب یا برنامه‌نویس باشید.

این وب سایت‌ها به چه کار می آید؟

یکی ممکن است وب سایتی برای شما باشد. مورد دیگر می‌تواند یک وب سایت برای تیم شما، یا اینکه برای شرکت شما باشد. ممکن است در ایجاد این وب سایت‌ها نقش داشته باشید یا فقط از وب سایت‌های ساخته شده توسط افراد دیگر در شیرپوینت، استفاده کنید؛ اما در اصل، شیرپوینت وب سایت ایجاد می‌کند. بیشتر وب سایت‌هایی که شیرپوینت طراحی می‌کند، برای کمک به شما ایجاد شده‌اند. آن‌ها را تغییر دهید، ویرایش کنید. این موضوع، ما را به اصل دوم یعنی جوامع می‌رساند.

شیرپوینت چیست؟

جوامع؛ شیرپوینت به شما کمک می‌کند تا با افراد دیگر کار کنید.

شاید ایده‌ی همکاری در این امر نهفته است که فقط شما و یک نفر دیگر همزمان، روی یک سند ورد کار کنید. شیرپوینت می‌تواند به شما اجازه دهد، این کار را انجام دهید. شاید شما به یک پایگاه اطلاعات شرکت یا ویکی پدیا نیاز دارید، که بتواند به راحتی برای صد نفر از کارکنان قابل ویرایش باشد؛ شیرپوینت این کار را نیز می‌تواند انجام دهد. شیرپوینت می‌تواند تقویم، لیست کارهای مشترک و تابلوهای بحث را به شما ارائه دهد. همچنین مقدار زیادی محتوا را ردیابی می‌کند و می‌تواند هنگام تغییر اوضاع به شما اطلاع دهد.

محتوا؛ شیرپوینت به شما فضایی می‌دهد تا مطالب خود را قرار دهید.

شما می‌توانید تمامی مطالب مربوط به فعالیت‌های روزمره‌ی سازمان خود را جمع‌آوری کنید. اسناد، ارائه‌ها، صفحات گسترده، دستور کارها، تصاویر، صوت یا ویدیو، همه‌ی آن‌ها را بردارید و در شیرپوینت بارگذاری کنید. به جای ارسال نامه و ایمیل برای افراد، همه‌ی این موارد را در شیرپوینت قرار دهید.

جستجو؛ شیرپوینت به شما این امکان را می‌دهد که مطالب مورد نیاز خود را پیدا کنید.

شیرپوینت یک موتور جستجوی بسیار عظیم و هوشمند دارد؛ که یک موتور جستجو‌ی بسیار عالی و پیچیده است. نه تنها به شما امکان جستجوی مطالب خود را به روش‌های مختلفی می‌دهد، بلکه به شما کمک می‌کند، تا افراد را جستجو کنید و این کار را به صورت ایمن انجام دهید؛ تا کسی به چیزی که نباید دسترسی داشته باشد، دسترسی پیدا نکند.

شیرپوینت چیست؟

بینش؛ شیرپوینت به شما کمک می‌کند تا تمام اطلاعات خود را برای درک بهتر آن‌ها جمع‌آوری کنید.

شیرپوینت به شما کمک می‌کند، مقادیر بسیار زیادی محتوا را سازماندهی و معنا کنید؛ به شیوه‌ای که در نظر گرفتن موارد مختلف و ارائه‌ی آن‌ها، منطقی باشد.

کامپوزیت؛ شیرپوینت به شما کمک می‌کند تا بهترین خود را بسازید.

بدون برنامه یا پلتفرم، هیچ سیستم عملیاتی، نمی‌تواند دقیقا همان چیزی را که شما نیاز دارید، بداند. بنابراین؛ شیرپوینت دارای قابلیت های شگفت انگیزی است که گسترش یافته‌اند. شما می‌توانید، با استفاده از طراح شیرپوینت و ویزیو، جریان‌های کاری سفارشی را بسازید.

شیرپوینت آنلاین با مرورگر وب خود از هر دو پلتفرم ویندوز و مک قابل دسترس و در سه نسخه‌ی اصلی موجود است:

شیرپوینت آنلاین

شیرپوینت آنلاین رایج ترین راه حل برای کسب و کارهای کوچکتر و میزبانی سایت‌های اینترنتی در سرورهای مایکروسافت است.

شیرپوینت سرور

سرور شیرپوینت از کامل‌ترین نسخه‌های اینترنتی است که به طور کامل، قابل تنظیم در صفحات میزبانی شده برای سرورهای خصوصی محلی است.

برنامه‌ی شیرپوینت

اپلیکیشن شیرپوینت رایگان است، و این اجازه را می‌دهد که به طور مستقیم از گوشی های هوشمند به تمام سایت‌های شیرپوینت دسترسی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما