نرم‌افزارهای اوراکل و SAP
حمید رضا خداوردی

نرم‌افزارهای اوراکل و SAP

نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع انسانی یا ERP تقریبا از زمانی که نرم‌افزارهای تجاری در اختیار سازمان‌ها قرار گرفته اند، در دسترس انواع کسب‌و‌کارها قرار گرفته است. SAP و اوراکل Oracle هر دو مدت‌هاست که در فن‌آوری ERP سرمایه‌گذای کرده‌اند تا سوابق مالی و عملیاتی مشاغل تجاری را با ارائه محصولاتی که هر ساله پیچیده‌تر و مفیدتر می‌شوند، گرد هم جمع‌آوری کنند. SAP به اختصار سیستم‌ها، برنامه‌ها و محصولات، به کاربران کمک می‌کند تا برنامه‌هایی را که به نظارت بر سیستم‌ها کمک می‌کنند را توسعه داده و محصولات مورد انتظار را به مشتریان ارائه کند. رابط کاربری در برنامه به کاربران کمک می‌کند تا به خوبی با سیستم عامل ارتباط داشته باشند و از اشکالات سیستمی یا ایرادات سخت‌افزاری آن مطلع شوند. Oracle یا اوراکل اصطلاحی است که برای پایگاه داده اوراکل استفاده می‌شود و به حفظ و نگهداری معاملات آنلاین و مدیریت بارهای کاری موجود در سیستم کمک می‌کند. معنای اوراکل، دانش پنهان است و این دقیقا همان چیزی است که کاربران از پایگاه داده اوراکل انتظار دارند. اوراکل همچنین از SQL به عنوان زبان برنامه‌نویسی خود برای مدیریت پایگاه داده استفاده می‌کند. هر دو سیستم‌ سوابق حسابداری مالی را از فرایندهای تجاری داخلی، بخش‌های فروش، تولید و زنجیره‌های تامین پیچیده، تلفیق و ساده‌سازی می‌کنند. آن‌ها همچنین پایگاه‌های داده متمرکزی را ارائه می‌دهند که به عنوان منبع واحدی از حقیقت برای کل کسب‌و‌کار به هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم تجاری عمل می‌کنند. این پایگاه داده متمرکز همچنین باعث افزایش استفاده از نرم‌افزار هوش تجاری در سازمان‌ها شده است، زیرا داده‌های مالی از تمام بخش‌های کسب‌و‌کار در یک مکان واحد ذخیره ‌می‌شوند. در ادامه به مقایسه ویژگی‌های دو سیستم SAP و اوراکل می‌پردازیم:

حسابداری

هر دو سیستم SAP و اوراكل، از قابلیت‌های مدیریت مالی شگفت‌انگیزی برخوردار هستند؛ ویژگی‌هایی همچون حساب‌های پرداختنی، حساب‌های دریافتنی و مدیریت دارایی ثابت. با این حال، نرم افزار اوراکل به چند دلیل موفق به کسب امتیاز بهتری در این گروه می‌شود. اوراکل مدیریت مالی و قابلیت اطمینان گزارش و پیوند‌های مورد نیاز GRC را بهبود می‌بخشد. اوراکل به راه‌حل‌های مدیریت ریسک قوی افتخار می‌کند که به اعمال انطباق در کل سازمان و اتوماتیک کردن برخی از انواع انطباق در صنایع مختلف کمک بسیار می‌کند. این ابزار به جلوگیری از مواردی مانند نشت اطلاعات مالی بسیار کمک می‌کند و به سازمان‌ها کمک می‌کند تا نسبت به خطرات پیش‌روی خود آگاه باشند.

بودجه‌بندی

سیستم ERP Oracle در بودجه‌بندی امتیازات بالاتری را کسب می‌کند. نرم‌افزار SAP، سیستم بودجه‌بندی نسبتا ساده‌ای دارد که شامل توانایی‌های مدیریت و اجرای برنامه‌ریزی کلی بودجه‌ است. از طرف دیگر، اوراکل دارای ابزاری تخصصی به نام مدیریت دوره‌ی عمر دارایی است. این ابزار، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا کاملا به توانایی مالی تجهیزات و سایر امکانات خود پی ببرید. همچنین، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد که نیازهای بودجه‌بندی معمول هر شغل را تامین می‌کند.

قیمت‌گذاری

اوراکل در این مرحله نیز از ویژگی‌های پایه SAP پیشی گرفته است. ابزارهای پیشرفته قیمت‌گذاری اوراکل می‌توانند تفاوت‌های بسیار زیادی را برای شرکت شما ایجاد کند. اوراکل همچنین می‌تواند قیمت‌های پایه شما را متناسب با بخش بازار، نرخ ارز و موارد دیگر، تغییر دهد. همچنین می‌تواند حاشیه سود و تخفیف را با استفاده از دستورالعمل‌های تعیین شده مدیریت کند.

منابع انسانی

اوراکل گزینه‌ی خوبی برای مدیریت منابع انسانی در سازمان شما است، اما توانایی SAP در این مرحله بیشتر از اوراکل است. SAP مجموعه‌ای از توابع منابع انسانی را مدیریت می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا به اطلاعات مهم مربوط به همه آن‌ها، در یک مکان مشخص دسترسی پیدا کنند. کارکنان همچنین می‌توانند در صورت لزوم اطلاعات خود را به‌روز کنند. نرم‌افزار SAP ERP همچنین به مواردی مانند تنظیم حقوق و دستمزد کمک می‌کند و قابلیت استخدام الکترونیکی را برای کمک به سازمان‌ها در زمینه حفظ و نگهداری کارکنان و مقابله با جابه‌جایی کارکنان ارائه می‌دهد.

مدیریت ارتباط با مشتری CRM

هر دو سیستم اوراکل و SAP، از قابلیت مدیریت ارتباط با مشتری خوبی برخوردار هستند اما هر دو این سیستم‌ها از نقاط ضعف و قوت برخوردار هستند. اوراکل در سراسر سازمان از عملکرد خوبی برخوردار است اما دارای نقص‌هایی نیز است. SAP دارای ویژگی‌های واقعا برجسته ای است، اما در برخی موارد عملکرد بسیار ساده‌ای دارد. به عنوان مثال، اوراکل از پشتیبانی بازاریابی خوبی برخوردار است که توانایی مدیریت عملکردها را بر روی یک سیستم عامل فراهم می‌کند. SAP در اینجا تنها فرآیندهای عملکردی مختلفی مربوط به امور مالی، خرید و بازاریابی ارائه می‌دهد. همچنین کمپین‌ها و بودجه‌بندی را مدیریت می‌کند، اما توانایی‌های آن با اوراکل یکی نیست.

مدیریت زنجیره تامین

اگرچه مدیریت ارتباط با مشتری خوب برای حفظ مشتری بسیار مهم است، اما یک زنجیره تامین کارآمد نیز مهم است. هر دو سیستم دارای نرم‌افزار مقایسه‌ای مدیریت زنجیره تامین هستند، اما هر کدام از آن‌ها در برخی موارد قوی‌تر عمل می‌کنند.در زمینه مدیریت توزیع که اطلاعاتی در مورد سودآوری انبار فراهم می‌کند و سایر وظایف توزیع را مدیریت می‌کند، هر دو سیستم به یک اندازه خوب عمل می‌کنند. SAP از ماژول خرید برای پرداخت خود برای کمک به سازمان‌ها در مدیریت خرید‌ها و اعمال انتخاب‌های فروشندگان درحالیکه به الگوی خرید آن‌ها برای بررسی تصمیمات آینده نگاه می‌کند، استفاده می‌کند.

مدیریت موجودی کالا

مدیریت موجودی یک قسمت مهم در حفظ یک انبار قوی و زنجیره تامین کلی است. اگرچه هر دو راه‌حل ای آر پی مدیریت بسیار قوی موجودی انبار را ارائه می‌دهند، اما آن‌ها از تفاوت‌های جزئی نیز برخوردار هستند. ERPهای مبتنی بر ابر، امکان مشاهده به موقع داده‌ها را در کل کسب‌و‌کار فراهم می‌کنند. سیستم SAP بر این موضوع تاکید می‌کند که مدیریت موجودی سازمان‌ها به جلوگیری از کمبود سهام کمک می‌کند، درحالیکه اوراکل بر افزایش بهره‌وری سازمان تاکید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما