ChatGPT در مقابل Microsoft Copilot

ChatGPT در مقابل Microsoft Copilot

از ابتدای سال جاری، با گسترش مشارکت بلندمدت مایکروسافت با OpenAI، سازندگان ChatGPT، سبد محصولات نسل بعدی این دو شرکت به طور فزاینده‌ای در هم تنیده شده است. مایکروسافت از فناوری‌ها و منابع LLM بصری OpenAI برای ایجاد یک دستیار هوش مصنوعی تولید متن به نام Copilot که در سراسر اکوسیستم مایکروسافت قابل دسترس است، استفاده کرده است.

با این حال، اگرچه Copilot ممکن است برخی از قابلیت‌ها و اجزای ChatGPT را به اشتراک بگذارد، اما این دو نرم‌افزار یکسان نیستند. ChatGPT و Copilot همچنان ابزارهای بسیار متفاوتی هستند که به موارد استفاده خاصی در دنیای تجارت در حال تحول خدمت می‌کنند.

در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد ChatGPT در مقابل Copilot بدانید آورده شده است.

ChatGPT در مقابل : Microsoft Copilot ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک مدل هوش مصنوعی مکالمه محور یا تولیدکننده متن است که از فناوری مدل‌های زبان بزرگ و یادگیری ماشین برای پاسخ به ورودی طبیعی انسانی استفاده می‌کند. این ربات برای اولین بار در نوامبر 2022 توسط OpenAI بر اساس معماری اختصاصی GPT این شرکت راه‌اندازی شد.

ChatGPT با تکنیک‌های یادگیری عمیق (مانند شبکه‌های عصبی ترانسفورماتور) تقویت می‌شود و به آن امکان می‌دهد تا متن را پردازش کند و پاسخ‌هایی را تولید کند که تقریباً انسانی به نظر می‌رسند. این فناوری با حجم عظیمی از متن، از جمله کتاب‌ها، مقالات و صفحات وب، آموزش داده شده است. همچنین از طریق یک برنامه پیام رسانی یا یک چت بات مبتنی بر وب در دسترس است.

قاعدتاً جای تعجب نیست که ChatGPT برای تعامل با انسان‌ها مانند یک چت‌بات استاندارد طراحی شده است. پس از اینکه شما یک درخواست یا سؤالی را وارد می‌کنید، ChatGPT از الگوریتم‌های داده گسترده خود برای درک درخواست شما و ایجاد پاسخ استفاده می‌کند. این یک ابزار چند زبانه است که قادر به ایجاد پاسخ به زبان‌هایی از جمله فرانسوی و انگلیسی تا آلمانی و اسپانیایی است.

شایان ذکر است که ChatGPT اکنون در سه قالب مختلف در دسترس است:

ChatGPT رایگان: این نرم افزار رایگان برای آزمایش و تحقیق طراحی شده است. هر کاربر می‌تواند برای آزمایش با ChatGPT یک حساب کاربری ایجاد کند. با این حال، نسخه رایگان قادر به مرور اینترنت نیست و برخی محدودیت‌های عملکردی دارد.

: ChatGPT Plusاین طرح اشتراک ویژه توسط OpenAI با قیمت ۲۰ دلار در ماه ارائه می‌شود. این طرح به کاربران دسترسی اولویتی به پیشرفته‌ترین معماری GPT موجود از OpenAI ، زمان پاسخ سریع‌تر و ویژگی‌های اضافی منحصر به فرد را ارائه می‌دهد.

 

ChatGPT

 

ChatGPT Enterprise: برنامه جدید ChatGPT Enterprise شامل همه ویژگی‌های ChatGPT Plus و برخی موارد اضافی می‌شود. یک صفحه کنسول مدیریتی جدید، دسترسی به API‌‌های برنامه‌نویسی OpenAI و حریم خصوصی و امنیت سطح شرکتی به‌روز شده از جمله ویژگی‌های آن است.

Microsoft Copilot در مقایسه با ChatGPT: Microsoft Copilot چیست؟

Microsoft Copilot یا مایکروسافت 365 کوپایلوت (که نباید با گیت هاب کوپایلوت اشتباه گرفته شود)، همراه هوش مصنوعی تولید متن مایکروسافت است. این ابزار با استفاده از فناوری OpenAI، سایر مدل‌های زبان بزرگ (LLM) و منابع مایکروسافت ساخته شده است.

شبیه به ChatGPT، کاربران می‌توانند به‌طور طبیعی با Copilot تعامل داشته باشند، سؤال بپرسند و برای کارهای متنی استاندارد درخواست کمک کنند. با این حال، Copilot به لطف ادغام با Microsoft Graph و داده‌های Microsoft 365 شما، در زمینه‌ contextualizing (متنی کردن) و شخصی‌سازی پاسخ‌ها مؤثرتر است.

Copilot به دو روش با اکوسیستم مایکروسافت ادغام شده است. اول، مایکروسافت در حال تعبیه این فناوری در برنامه‌هایی است که کاربران روزانه به آن‌ها دسترسی دارند. راه‌حل‌های کوپایلوت برای ورد، اکسل، پاورپوینت، اوت‌لوک، تیمز، شیرپوینت و حتی مایکروسافت پاور پلتفرم وجود دارد.

مایکروسافت همچنین در حال کار روی راه‌حل‌های Copilot برای موارد خاص است، مانند ابزارهای Copilot برای Dynamics 365 برای پشتیبانی از خدمات مشتری و فروش. علاوه بر این، Copilot در Microsoft Business Chat گنجانده شده است، راه حلی که در تمام برنامه‌های مایکروسافت 365 کار می‌کند و از فناوری LLM و داده‌های شما برای ارائه یک مرکز راهنمای بصری به شما استفاده می‌کند.

Microsoft Copilot به عنوان یک افزونه برای بسته‌های موجود مایکروسافت 365 با قیمت 30 دلار به ازای هر کاربر در ماه در دسترس است. با این حال، Bing Chat Enterprise برای کاربران بسته‌های Microsoft 365 E3، E5، Business Premium و Business Standard بدون هزینه اضافی در دسترس خواهد بود.

 

Copilot

 

بررسی ویژگی‌های ChatGPT

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، کارایی ChatGPT با توجه به بسته‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است. اگر کاربر رایگان هستید، می‌توانید از ساده‌ترین نسخه ربات برای ایجاد محتوا با استفاده از الگوها استفاده کنید. کاربران می‌توانند مقاله، ایمیل، رزومه، لیست و کد بنویسند.

OpenAI همچنین در تلاش است تا راه‌حل خود را “چند وجهی” کند. کاربران می‌توانند با استفاده از صدای خود درخواست‌ها را وارد کنند، یا از ربات بخواهند که بر اساس یک تصویر محتوا ایجاد کند. راه‌حل‌های مبتنی بر تصویر در حال حاضر در ChatGPT Plus برای برخی از کاربران موجود است.

کاربران رایگان ChatGPT همچنین می‌توانند محتوا را به کانال‌های مختلف صادر کنند و افزونه‌ها را به تجربه ChatGPT اضافه کنند. کاربران ChatGPT Plus می‌توانند به ویژگی‌های کمی متفاوت مانند آخرین نسخه فناوری GPT از OpenAI دسترسی داشته باشند.

راه‌حل فعلی GPT-4 می‌تواند به درخواست‌های بصری پاسخ دهد، اینترنت را برای اطلاعات جستجو کند و زمینه‌های بیشتری را در طول مکالمات به خاطر بسپارد. کاربران ChatGPT Plus همچنین به محض ورود به ویژگی‌های جدید دسترسی دارند، مانند:

  • مثال‌ها و راهنمایی‌های سریع
  • پاسخ‌های پیشنهادی
  • تفسیر کد
  • پاسخ‌های سریع‌تر
  • میانبرهای صفحه کلید

با ChatGPT سازمانی، مجموعه ویژگی‌ها مجدداً برای خدمت‌رسانی به کاربران تجاری تقویت شده است. کنسول مدیریت جدیدی برای کمک به استقرارهای امن و بزرگ‌ مقیاس و ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی پیشرفته ارائه شده است. علاوه بر این، کاربران از طریق ابزاری که قبلاً با عنوان «مفسر کد» شناخته می‌شد، به تجزیه و تحلیل داده‌های نامحدود دسترسی پیدا می‌کنند.

قابل توجه است که یک API چت‌جی‌پی‌تی در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفته است که به آن‌ها امکان می‌دهد تا قابلیت‌های فناوری هوش مصنوعی تولیدکننده را در ابزارها و جریان‌های کاری موجود خود ادغام کنند.

بررسی ویژگی‌های Copilot

در نگاه اول، ممکن است مایکروسافت Copilot شباهت زیادی به ChatGPT داشته باشد، اما این دو ابزار تفاوت‌های قابل توجهی دارند. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ChatGPT را می‌توان تقریباً برای هر کار ایجاد محتوا مورد استفاده قرار داد. از سوی دیگر، مایکروسافت Copilot برای افزایش بهره‌وری و کارایی اعضای تیمی که با ابزارها و برنامه‌های مایکروسافت 365 کار می‌کنند، طراحی شده است.

مایکروسافت، Copilot را به‌عنوان یک دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی برای افرادی که از اکوسیستم مایکروسافت استفاده می‌کنند، ساخته است. ویژگی‌های دقیق این سرویس بسته به مکان دسترسی شما به این فناوری ممکن است متفاوت باشد.

نمونه‌هایی از ویژگی‌های مایکروسافت Copilot در برنامه‌های مختلف:

Word: Copilot می‌تواند در نوشتن به کاربران کمک کند. این قابلیت شامل ارائه ایده برای محتوا، ایجاد پیش‌نویس اولیه و حتی بهبود کیفیت نوشته‌ها می‌شود. همچنین، Copilot می‌تواند از سایر منابع مایکروسافت مانند جزئیات یادداشت‌های جلسات، اطلاعات مورد نیاز را مستقیماً به سند شما وارد کند.

Outlook: Copilot در Outlook می‌تواند به طور خودکار برای ایمیل‌های شما به دنبال اطلاعات مرتبط بگردد، پاسخ‌های متنی مرتبط ایجاد کند و صندوق ورودی را سازماندهی کند. همچنین می‌تواند محتوایی متناسب با نیازها یا لحن شما ایجاد کند.

PowerPoint: Copilot در PowerPoint به کاربران کمک می‌کند تا ارائه‌های جذاب ایجاد کنند. این قابلیت اطلاعات مرتبط را از سایر اسناد استخراج کرده و متن را خلاصه می‌کند.

Excel: در Excel، کاربران می‌توانند از Copilot برای تبدیل داده‌ها به فرمت‌های بصری، تکمیل خودکار سلول‌ها، آشکارسازی سریع همبستگی‌ها و روندهای داده و موارد دیگر استفاده کنند. Copilot همچنین می‌تواند خطاها را شناسایی و تصحیح کند و محاسبات خود را توضیح دهد.

Microsoft Teams: Copilot در Teams می‌تواند جلسات را خلاصه کند، مکالمات را برنامه‌ریزی کند، دستور کار ایجاد کند، پیشنهادات اقدام ارائه دهد و موارد دیگر. همچنین می‌تواند به طور طبیعی اطلاعات را از سایر منابع مایکروسافت به مکالمات جلسات شما وارد کند.

مایکروسافت همچنین Copilot for Power Platform را برای کمک به کاربران در خودکارسازی وظایف تکراری، ایجاد گردش کار و ساخت ربات‌های گفتگو ارائه می‌کند.

ChatGPT در مقابلCopilot : چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟

این یک اشتباه رایج است که فکر کنیم ChatGPT و Microsoft Copilot دو روی یک سکه هستند. هر دو ابزارهای کاربردی هوش مصنوعی تولیدکننده محتوا هستند که با مدل‌های زبان بزرگ و فناوری OpenAI ساخته شده‌اند. همچنین هر دو رابط‌های کاربری چت ‌محور بصری برای تعامل آسان با دستیار ارائه می‌دهند.

با این حال، ChatGPT  ابزاری عمومی‌تر است. درواقع یک برنامه کاربردی است که برای الهام بخشیدن و حمایت از کاربران در هنگام ایجاد محتوا، ساخت برنامه‌های خدمات مشتری یا انجام تحقیق طراحی شده است. شما می‌توانید از ChatGPT برای هر کاری، از نوشتن مقاله تا ایجاد شرح شغل‌های جذاب استفاده کنید.

Microsoft Copilot  کمی محدودتر عمل می‌کند. این ابزار عمدتاً برای پشتیبانی از کاربران در اکوسیستم مایکروسافت، زمانی که از راه‌حل‌هایی مانند Microsoft Teams و Copilot استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده است. Copilot بر بهبود بهره‌وری، کارایی و عملکرد کلی در محیط کار تمرکز دارد.

بنابراین، اگر به دنبال ارتقای اکوسیستم مایکروسافت خود با هوش مصنوعی هستید، Copilot ابزاری است که به آن نیاز دارید. اما اگر فقط می‌خواهید جدیدترین نوآوری‌ها در هوش مصنوعی تولیدکننده محتوا را تجربه کنید، ChatGPT را انتخاب کنید.

می تونی با سیستم جستجوی زیر مقاله های دیگه تکران رو هم بخونی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما