تحول دیجیتالی
حمید رضا خداوردی

تحول دیجیتالی

تحول دیجیتالی به فرایند استفاده از فناوری‌های دیجیتال، برای ایجاد فرایندهای تجاری جدید، یا اصلاح وضع موجود برای تامین نیازهای تجاری و بازار گفته می‌شود. تحول دیجیتال در حال تغییر بسیاری از صنایع همچون بانکداری، اتومبیل‌سازی، بهداشت و غیره است. اوبرUber بزرگترین شرکت تاکسی‌رانی در جهان است که هیچ تاکسی از خود ندارد. فیس‌بوک محبوب‌ترین دارنده انواع محتوای رسانه‌ای، بدون ایجاد محتوای خاص خود است. Airbnb بزرگترین سایت تبلیغات و پیشنهادات اقامتی در جهان است که از خود هیچ اتاقی ندارد. همه این مشاغل با استفاده از قابلیت‌های دیجیتالی به موفقیت رسیده‌اند. یک تحول دیجیتالی نشانگر تلفیق فناوری در هر حوزه عملکردی کسب‌و‌کار است. این رویداد نه تنها روند عملیاتی یک کسب‌و‌کار را تغییر می‌دهد، بلکه بر فرهنگ سازمانی آن نیز تاثیرگذار است. به‌طور معمول، تحولات دیجیتالی برای افزودن ارزش بیشتر به مشتریان به‌طور کارآمد روی می‌دهند. بنابراین، فرهنگ کسب‌و‌کارها در راستای تحولات دیجیتالی به گونه‌ای تغییر می‌کنند که بیشتر بر روی نوآوری، خلاقیت و توسعه تجارت قابل توجه مشتری متمرکز شوند. در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت تحول دیجیتالی در انواع کسب‌و‌کار اشاره می‌شود:

تحول دیجیتالی

بهره‌وری

با گسترش فناوری، بیش از پیش متوجه تغییرات سریع در رفتار مصرف‌کنندگان می‌شویم. مشتری عادی می‌خواهد کارها را با استفاده از ساده‌ترین روش ممکن انجام دهد. تحول دیجیتال به شما کمک می‌کند تا گردش خودکار وظایف را تعریف کنید، فرایندهای فعلی خود را بررسی کنید و اصطکاک در کسب‌و‌کار فعلی را کاهش دهید. شما این توانایی را دارید که با کانال‌های دیجیتالی مختلف، تجربه جدید و شگفت‌انگیزی را به مشتریان ارائه دهید.

اثربخشی نیروی کار را بهبود ببخشید

شما به‌عنوان مالک کسب‌و‌کار، مطمئن هستید که مهمترین هدف در کسب‌و‌کار شما انجام دقیق و به‌موقع وظایف است. فناوری دیجیتالی نقشی محوری و اصلی در کمک به کارکنان دارد تا در نقش اصلی خود به‌طور موثر عمل کنند. تحول دیجیتالی فرصتی ارزشمند برای عملکردهای اصلی کسب‌و‌کار مانند امور مالی و منابع انسانی فراهم می‌کند تا از فرایندهای دستی دور شوند و زمینه‌های اصلی مانند حقوق و دستمزد را بصورت خودکار درآورند و همچنین مدیران را قادر می‌سازد تا بر روی فرصتهای گسترده‌تری در تجارت متمرکز شوند.

افزایش دسترسی

اگر به‌ دلیل موقعیت مکانی یا هر محدودیت احتمالی دیگر، تعداد افرادی که می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید محدود است، تحول دیجیتالی به شما کمک می‌کند تا حد‌ممکن به‌راحتی به مشتریان بالقوه خود دسترسی پیدا کنید. تقریبا همه‌ی مردم از تلفن‌های همراه خود استفاده می‌کنند، بنابراین تصویر کنید هروقت که مشتری به شما احتیاج داشت، به راحتی بتواند به شما دسترسی داشته باشد. مورد دیگر این است که مشتریان هرجایی که باشند می‌توانند به شما دسترسی پیدا کنند زیرا اینترنت افراد را قادر می‌سازد تا با مردم در سطح جهان به‌راحتی ارتباط برقرار کنند.

تحول دیجیتالی

ضمانت آینده کسب‌و‌کار

انقلاب صنعتی منجر به ایجاد موج جدیدی از فناوری‌های نوظهور برای پذیرش مشاغل شده است. به تاثیر فناوری‌های جدید در دهه 1990 و اوایل 2000 فکر کنید. اینترنت، رسانه‌های اجتماعی، تلفن همراه و فناوری ابر یا Cloud. این فناوری‌ها تاثیر قابل توجهی در بسیاری از صنایع داشتند و بسیاری را به سمت آغاز سفر تحول دیجیتالی سوق داده‌اند. اکنون به پتانسیل تحول و اختلال در فناوری‌های جدید فکر کنید. هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، رباتیک، اینترنت اشیاء IoT و غیره ظرفیت بالایی را برای پذیرش مشاغل بوجود آورده‌اند. تاثیر واقعی آن‌ها هنوز کاملا مشخص نیست و تنها در سال‌های آینده این تاثیر بیشتر و بهتر نمایان می‌شود. شرکت‌هایی که زودتر از گذشته بتوانند آن‌ها را بطور یکپارچه در عملیات، خدمات و محصولات خود بگنجانند، به‌عنوان رهبر صنعت شناخته خواهند شد، درحالیکه کسب‌و‌کارهایی که این کار را نکنند، ممکن است از صنعت خارج شوند.

تعامل بهبود یافته با مشتری

تحول دیجیتال با مشتری آغاز شده و با آن پایان می‌یابد. با توسعه فناوری، تغییر در نحوه درگیری کسب‌و‌کارها در فضای B2C بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. مصرف‌کنندگان، خواسته و نیازهای آن‌ها بیش از پیش مورد توجه کسب‌و‌کارها قرار گرفته اند. به همین ترتیب، در فضای B2B، فناوری بر رابطه و تنوع نقاط ارتباطی دیجیتال نیز تاثیر گذاشته است. یکی از نمونه‌های بارز این مورد این است که نقش فروشنده در فروش B2B نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. با تحول دیجیتالی کسب‌و‌کار، می‌توانید مشتریان بالقوه خود را در همان جایی که هستند ملاقات کنید.

تحول دیجیتالی

تحول دیجیتالی نه تنها به چگونگی پذیرفتن آخرین فناوری‌های مربوطه توسط سازمان‌ها مربوط می‌شود، بلکه به تغییر و سرمایه گذاری در افراد، ساختار، فرایندها و فرهنگ نیز نیاز دارد. تحول دیجیتالی یک تغییر ذهنی در سطح کسب‌و‌کار است. سازمان‌ها برای بهبود تجربه مشتری و حفظ ثبات آینده تجاری خود، تحولات دیجیتالی موفقیت آمیزی را انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما