اکسل چگونه زندگی را راحت‌تر کرده است؟
حمید رضا خداوردی

اکسل چگونه زندگی را راحت‌تر کرده است؟

امروزه در زندگی روزمره از مایکروسافت اکسل برای انجام کارهای مربوط به محاسبات، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها و اطلاعات استفاده می‌شود. مایکروسافت اکسل یکی از مهمترین و پرکاربردترین برنامه‌هایی است که به سازماندهی سیستم کسب‌و‌کار و پردازش داده‌ها و اطلاعات، با استفاده از ستون‌ها و ردیف‌های منظم کمک می‌کند. امروزه اکسل به محبوب‌ترین برنامه صفحه گسترده یا Spreadsheet در جهان تبدیل شده است. از اکسل برای انجام کارهای مختلف در کسب‌و‌کار و حتی در زندگی روزمره استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از استفاده‌های اکسل در زندگی حرفه‌ای و روزمره می‌پردازیم:

آموزش و تحصیلات

کاربردهای گوناگون و مختلف از مایکروسافت اکسل در زمینه آموزش وجود دارد که مقوله‌ی آموزش را برای بسیاری از کاربران آسان کرده است، به طوری که حتی این برنامه کار تدریس را نیز برای معلمان بسیار آسان‌تر کرده است. آن‌ها می‌توانند از جدول‌ها، اشکال، نمودارها و سایر ابزارها در اکسل برای ارائه مباحث به دانش‌آموزان استفاده کنند. علاوه‌براین، استفاده از فرمول‌های درسی مختلف از دیگر ویژگی‌های بسیار مهم اکسل است که امر آموزش و یادگیری را برای کاربران راحت کرده است. در بحث آموزش، تجسم و تصویرسازی داده‌ها مهم‌ترین موردی است که اکسل در اختیار معلمان قرار داده است. کاربران به‌راحتی می‌توانند موضوع مورد نظر را به دلیل تصویرسازی قوی ارائه شده توسط اکسل بهتر درک کنند؛ به‌خصوص وقتی معلمان برای نشان دادن اطلاعات و داده‌ها از نوارها، جداول و نمودارها استفاده می‌کنند. همچنین، استفاده از اکسل در مدارس و دانشگاه‌ها برای ایجاد جدول زمانی بسیار کاربردی است. کاربران می‌توانند از الگوهای پیش‌ساخته‌ی مختلف در اکسل برای ایجاد جداول زمانی مورد نظر خود استفاده کنند و از آن‌ها الگوبرداری کنند.

کسب‌و‌کار

امروزه اکسل نقشی اساسی در انواع کسب‌و‌کارها دارد، به طوری که بسیاری از صاحبان مشاغل و حتی کارکنان از اکسل استفاده می‌کنند. البته استفاده از اکسل در تجارت از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است؛ سازمان‌های بزرگ از اکسل برای اهداف روزمره استفاده نمی‌کنند، اما سازمان‌های کوچک برای کارهای روزمره‌ی خود استفاده‌ی زیادی از اکسل دارند. کسب‌و‌کارها می‌توانند از اکسل برای تعیین اهداف سازمانی، روند بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی و غیره استفاده کنند. در حال‌حاضر، کسب‎و‌کارها به لطف امکانات ارائه شده توسط اکسل، به راحتی کارها و وظایف روزمره‌ی خود را مدیریت و کنترل می‌کنند. همچنین کسب‌و‌کارها به کمک اکسل بیش از پیش قادر به پیش‌بینی عملکرد خود هستند. ارائه فرمول‌های مالی از دیگر موارد بسیار مهمی است که تاثیر فوق‌العاده مهمی برای تجارت‌ها داشته است. اکسل با ارائه فرمول IF به انواع کسب‌و‌کار برای ایجاد صدها منطق در محاسبات تجاری مفید کمک کرده است. تنها کاری که شما باید انجام دهید، بازدید از فهرست فرمول‌ها و الگوهای مالی است که می‌توانید تا بی‌نهایت از آن‌ها استفاده کنید.

هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی

از دیگر موارد استفاده از اکسل، هدف‌گذاری و مدیریت اهداف شخصی و سازمانی است. با استفاده از مایکروسافت اکسل، شما می‌توانید وظایف و برنامه‌های روزمره خود را مدیریت و کنترل کنید. شما تنها می‌بایست در اکسل تمام کارها و برنامه‌ها را به همراه ستون های مربوطه وارد کنید. هر زمان که کارهای روزمره‌ را به اتمام رساندید، با علامت زدن در ستون مربوطه به سراغ کارها و برنامه‌های دیگر بروید. با کمک اکسل، ما می‌توانیم به عنوان بخشی از فرایند برنامه‌ریزی خود، همه چیز را از قبل محاسبه کنیم و به‌قول معروف گام‌های بعدی خود را حساب‌شده برداریم. این روش تاثیر بسزایی در کاهش ریسک‌ها و خطرات احتمالی دارد.

صاحبان کسب‌و‌کار

در این مرحله، ما قصد داریم کاربردهای اکسل را برای صاحبان مشاغل بیان کنیم. صاحبان مشاغل نیز نیاز دارند تا کارها و وظایف مربوط به خود را از سمت خود به درستی انجام دهند. برخی از این کارها شامل کنترل پیشرفت کار، مدیریت تیم و جزئیات پرداخت‌ها و غیره است که مدیران می‌بایست به‌طور مستقیم آن‌ها را کنترل کنند. یکی از وظایف مهم دیگر مدیران کسب‌و‌کار، پیگیری پیشرفت فرایند بازاریابی است که اکسل این فرایند را برای آن‌ها ساده و آسان می‌کند. تنها کاری که آن ها باید انجام دهند انتخاب الگویی از میان الگوهای پیش‌ساخته برای شروع فرایند کنترل و مدیریت است.

مشاغل خانگی

اکسل همچنین به مشاغل خانگی کمک می‌کند تا بتوانند هزینه‌های روزانه‌ی خود و همچنین اقلام خریداری شده را به دقت بررسی و مدیریت کنند. با استفاده از اکسل، همچنین می‌توانیم گزارش هزینه‌های هفتگی و ماهانه را ایجاد و بررسی کنیم. بسیاری از مشاغل خانگی بدلیل نداشتن منابع مالی، می‌توانند از اکسل برای مدیریت دخل‌و‌خرج، حسابداری و امور مالی استفاده کنند.

تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و علم داده

تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها یکی از زمینه‌های نوظهور در تجارت است. کسب‌و‌کارها می‌بایست عملیات مختلفی را روی داده‌ها انجام دهند، زیرا آن‌ها معمولا از یک منبع واحد استفاده نمی‌کنند. آن‌ها از چندین منبع مختلف مانند وبلاگ، سایت‌های تجارت الکترونیکی، رسانه‌های اجتماعی، داده‌های آفلاین و موارد دیگر استفاده می‌کنند. همه این مشاغل به زمان و انرژی زیادی برای این امر نیاز دارند. گاهی اوقات مدیریت داده‌ها برای کسب‌و‌کارها طاقت‌فرسا می‌شود و در این حالت، اکسل نقشی اساسی در تجارت ایفا می‌کند. امروزه از اکسل در زمینه علم داده نیز استفاده می‌شود. اکسل عملکرد فیلتر و جداسازی را برای تحلیل داده‌ها در راستای درک بهتر داده‌ها ارائه می‌کند.

گزارش پیشرفت روزانه

اکثر شرکت‌ها به کمک اکسل، پیشرفت روزانه خود را به راحتی می‌توانند پیگیری کنند. به‌خصوص در شرکت‌های پروژه محور که مشتریان به گزارش هفتگی دقیق نیاز دارند، اکسل می‌تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. بدین منظور، شرکت از گزارش پیشرفت روزانه برای نمایش پیشرفت کار خود به مشتری استفاده می‌کند.

شرکت تکران ارائه دهنده راهکارهای سازمانی با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما