کاتلین Kotlin، زبان مورد علاقه گوگل برای توسعه اپلیکیشن اندروید

کاتلین Kotlin، زبان مورد علاقه گوگل برای توسعه اپلیکیشن اندروید

گوگل این روزها روش‌های مختلفی را ارائه می‌کند که برای بسیاری از توسعه‌دهندگان جالب است. عنصر غافلگیر کننده امسال شرکت گوگل این بود که یک زبان در حال توسعه در لیست زبان‌های مورد علاقه در حال توسعه گوگل ذکر شده است. اخیرا گوگل اعلام کرده است که زبان توسعه یافته مورد علاقه گوگل، کاتلین Kotlin است.

توسعه اپلیکیشن اندروید

گوگل سعی می‌کند برخی از اطلاعیه‌های خود را هر ساله به عنوان یک غافلگیری نگه دارد که به مرکز جاذبه تبدیل می‌شود. هدف گوگل از اعلام علاقه‌مندی خود به کاتلین، دادن عمق و وزن بیشتری به زبان برنامه‌نویسی کوتلین برای توسعه اپلیکیشن‌های اندروید است. پس از اعلام گوگل، کوتلین یک کاراکتر مهم در توسعه اپلیکیشن اندروید خواهد داشت.

به هنگام معرفی ویژگی‌های جدید برای توسعه‌دهندگان اندروید، گوگل قصد دارد کاتلین را در اولویت خود قرار دهد. پس از اعلام گوگل، این شرکت Kotlin را به عنوان زبان ترجیحی برای توسعه اپلیکیشن اندروید معرفی و همچنین از اندروید Jetpack استفاده کرده است.

Jetpack مجموعه‌ای از ابزارها و کتابخانه‌ها است که برای توسعه اپلیکیشن‌های با کیفیت بالا و در عین حال ساده بودن آن، برای توسعه‌دهندگان ایجاد شده است. همچنین Jetpack:

  • به تسریع توسعه اپلیکیشن اندروید کمک می‌کند.
  • به توسعه اپلیکیشن‌های ساده و در عین حال قوی کمک می‌کند.
  • فعالیت‌هایی مانند وظایف پس زمینه، ناوبری و بسیاری دیگر را مدیریت می‌کند.

 

توسعه اپلیکیشن اندروید

 

مفهوم پذیرش کاتلین به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی مطلوب، این است که روند توسعه یک برنامه مبتنی بر اندروید را توسط توسعه‌دهندگان آسان می‌کند. کاتلین به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی دارای تمام اجزای لازم است که آن را به یک زبان برنامه‌نویسی قابل اعتماد و برجسته تبدیل می‌کند. کاتلین جایگزینی مدرن برای جاوا است که یادگیری آن بسیار آسان‌تر از جاوا است. کوتلین تنها زبان هدف JVM است که به راحتی در میان توسعه‌دهندگان محبوبیت پیدا کرده است.

کاتلین

در ابتدا، کاتلین به عنوان زبان پشتیبانی از اندروید اعلام شده است. درست پس از این اعلان، محبوبیت زبان در بین توسعه‌دهندگان بسیار سریع‌تر افزایش یافته است. بیش از 60 درصد توسعه‌دهندگان گوگل دوست دارند از کاتلین برای توسعه اپلیکیشن‌های اندروید استفاده کنند. کاتلین همچنین نسبت به Github از سرعت رشد بالاتری برخوردار است. APIهای گوگل Jetpack ابتدا در کاتلین ارائه می‌شوند و به همین دلیل، کوتلین سادگی خود را حفظ می‌کند. توسعه‌دهندگان برنامه‌نویسی در کوتلین نیازی به نوشتن کد زیادی در برنامه ندارند. سرمایه‌گذاری‌های جدید بر روی کوتین انجام شده است که استفاده از آن را میان توسعه‌دهندگان آسان می‌کند.

 

توسعه اپلیکیشن اندروید

 

بنظر می‌رسد اطلاعیه‌ای که گوگل ارائه کرده است می‌تواند تاثیر زیادی بر جاوا بگذارد، اما اهمیت جاوا به همین سادگی از بین نمی‌رود. زیرا توسعه‌دهندگان بسیاری وجود دارد که هنوز از جاوا به عنوان زبان توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی استفاده می‌کنند. همچنین از سوی دیگر، گوگل هنوز اعلام نکرده‌ است که پشتیبانی از جاوا را به عنوان زبان برنامه‌نویسی خود برای توسعه اندروید متوقف می‌کند. قرار است دوره‌های آموزش کاتلین توسط گوگل با مشارکت Jetbrains منتشر شود. بنابراین، اگر پروژه جدیدی را شروع می‌کنید، می‌توانید آن را با کاتلین آغاز کنید. این بدین معناست که کد در کوتلین بسیار کمتر از زبان‌های دیگر استفاده می‌شود.

مترجم: حمید رضا خداوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما