یادگیری خرد یا Microlearning
حمید رضا خداوردی

یادگیری خرد یا Microlearning

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند تا خیلی زود به تمامی اطلاعات روز دنیا دسترسی داشته باشند. همین امر در مورد یادگیری نیز صدق می‌کند و آنجاست که یادگیری خرد می‌تواند به این افراد کمک بسیار کند. اگر با یادگیری خرد آشنایی ندارید، این مقاله شما را با این مقوله آشنا می‌کند و شما می‌توانید در هر زمان و مکان از یادگیری خرد در کسب‌و‌کار خود استفاده کنید.

5 مزیت یادگیری خرد

چرا امروزه بسیاری از افراد از میکرولرنینگ استفاده می‌کنند؟ استفاده از یادگیری خرد چه مزیت‌هایی برای سازمان به همراه دارد؟

1- تمرکز و توجه بیشتر

به دلیل گستردگی و فراوانی فناوری‌هایی که در اطراف ما وجود دارد، این روزها میزان توجه مردم کم و کمتر شده است. بنابراین، اگر می‌خواهید کارمندانتان از تمرکز خوبی بهره ببرند، یادگیری خرد می‌تواند به شما در این امر کمک کند. یادگیری خرد به شما اجازه می‌دهد از یک هدف یادگیری، در کسر کوچکتری از زمان، با همان موضوع و محتوا استفاده کنید. بدین ترتیب، کارکنان می‌توانند مطالب بیشتر و مفیدتری را در زمان کوتاه‌تری یاد بگیرند.

2- افزایش ابقای اطلاعات

هرچه یک دوره طولانی‌تر و قوی‌تر باشد، توجه افراد نیز کمتر خواهد شد. وقتی کارکنان با حجم عظیمی از اطلاعات روبرو می‌شوند، آنچه که به آن‌ها آموزش داده می‌شود را به سرعت فراموش خواهد کرد. وقتی از آن‌ها خواسته می‌شود که مطالب آموخته شده را به یاد بیاورند، آن‌ها هیچکدام از مطالب را بخاطر نخواهند آورد. بنابراین یادگیری منسوخ می‌شود. در عوض، یادگیری خرد قطعات کوچکی از اطلاعات را در ماژول‌های مختلف یادگیری قرار می‌دهد و فراگیران می‌توانند مفاهیم جدید را به سرعت به یاد بیاورند.

Microlearning

3- افزایش سرعت

برنامه‌ریزی یک دوره طولانی آموزش حضوری با چندین ماژول آموزشی در یک ابتکار جدید، کاری بسیار وقت‌گیر است. با این وجود اگر در حال راه‌اندازی یک خط تولید جدید هستید، به کارکنان فروش نیز نیاز خواهید داشت تا به سرعت ویژگی‌های اصلی را درک کنند. بنابراین، استفاده از یادگیری خرد راهی بسیار خوب برای سرعت بخشیدن به راندمان کسب‌و‌کار است.

4- بازخورد سریع‌تر

اگر جلسات آموزشی جدید را درباره یک موضوع خاص ارائه می‌دهید، مسلما دریافت بازخورد این جلسات برای شما حائز اهمیت بسیاری است. با یادگیری خرد، این بازخورد بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد و تمامی موارد برای اصلاح موارد آموزشی در اختیار شما قرار خواهد داشت. بدین ترتیب، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی آموزش خود را تاثیرگذارتر کنید.

5- استفاده در تمام سیستم عامل‌ها

کارمندان امروزه خواهان انعطاف‌پذیری هستند. بعضی روزها ممکن است آن‌ها از خانه کار کنند یا روزهای دیگر به یک جلسه در خارج از محل کار مراجعه کنند. یادگیری خرد، چه در دفتر کار و چه بر روی تلفن همراه، باعث افزایش بهره‌وری شما خواهد شد.

9 روش استفاده از یادگیری خرد برای اهداف آموزشی

چندین تمرین وجود دارد که در چارچوب یادگیری خرد به خوبی عمل می‌کند. در اینجا انواع فعالیت‌های یادگیری و اینکه چگونه می‌توانید با یادگیری خرد کسب‌و‌کار خود را تقویت کنید، آورده شده است:

1- ارزیابی شخصی

بعضی اوقات مشخص کردن وظایف کارکنان کاری بسیار دشوار است. آنچه که یک مدیر مهم و ارزشمند می‌پندارد و آنچه یک کارمند مفید می‌داند، ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل شما می‌توانید ارزیابی خودآموز را با استفاده از یادگیری خرد ایجاد کنید. این ارزیابی می‌تواند شامل آزمون‌های کوتاهی باشد که مشخص می‌کند کدام مهارت برای یک کار مورد نیاز است و کارمند در کدام یک از این گروه‌ها قرار می‌گیرد.

2- ارزیابی عملکرد

ارزیابی عملکرد منظم باید در طول چرخه عمر تصدی یک کارمند شکل بگیرد. این ارزیابی بررسی می‌کند که یک کارمند چقدر در کار خوب عمل می‌کند و همچنین مشخص می‌کند که در کدام بخش‌ها نیاز به آموزش بیشتری وجود دارد. یک روی خوب ارزیابی، استفاده از یادگیری خرد از طریق شبیه‌سازی است. از یک کارمند بخواهید یک تمرین شبیه‌سازی سریع را انجام داده و سپس ارزیابی عملکرد فوری آن شبیه‌سازی را ارائه دهد.

Microlearning

3- استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش

گیمیفیکیشن در آموزش، فرایند استفاده از طرح‌ها و مفاهیم بازی در جلسات یادگیری یا آموزش است، تا بتوانند آن‌ها را برای کارکنان خود جذاب و سرگرم‌کننده جلوه دهند. این روش یادگیری روشی بسیار خوب برای یادگیری خرد است. با استفاده از این روش، اطلاعات بهتر درک شده و فرایند یادگیری بسیار با سرعت انجام می‌شود.

4- اینفوگرافیک‌ و تصویرسازی

از اینفوگرافیک همواره در اخبار یا مقالات وبلاگ‌ها برای توضیح بصری مطالب استفاده می‌شود. همین موضوع می‌تواند در یادگیری خرد نیز صدق کند. اینفوگرافیک برای رویه‌های اصلی مانند اسکریپت‌های تماس با مشتری، روش‌های انطباق و سایر پروتکل‌های سازمانی ایجاد می‌شود. این کار یک تصویر کلی از موضوع و نکات کلیدی را ارائه می‌کند. بعلاوه از اینفوگرافیک‌های چاپ شده در سیستم مدیریت یادگیری خرد می‌توان برای ارائه یک کار آماده به کارمندان استفاده کرد.

5- سناریو‌های انشعاب

سناریوهای انشعاب مانند کتاب‌هایی هستند که در کودکی آن‌ها را خوانده‌اید و در آن می‌توانید پایان ماجراجویی خود را شخصا انتخاب کنید. بنابراین یادگیرنده با یادگیری آن‌ها به چالش کشیده می‌شود و هر نتیجه نیز منجر به چالشی جدید و انتخاب‌های بیشتر می‌شود. وقتی این فلسفه را در یادگیری خرد به کار بگیریم، می‌توان از آن برای آزمایش واکنش‌های کارکنان در محل کار استفاده نمود. برای مثال، شما با یک کارمند عصبی ملاقات کرده‌اید، برای تغییر این وضعیت چه چیزی خواهید گفت؟

6- فیلم و ویدیو

از آنجا که ما در زندگی روزمره خود از چندرسانه‌ای ها استفاده می‌کنیم، ایده خوبی است تا هنگام یادگیری نیز از این ابزار سودمند استفاده کنیم. ایجاد فیلم‌های آموزشی سریع، یک روش عالی برای ترکیب یادگیری خرد است. این موارد می‌توانند در موضوعاتی مانند یادگیری طراحی محصول جدید یا انطباق یا پروتکل‌های ایمنی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

Microlearning

7- رسانه اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی که ما در زندگی روزمره خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم، ابزاری عالی برای استفاده و ادغام در زندگی تجاری، از طریق یادگیری خرد است. شما می‌توانید یک گروه خصوصی فیس‌بوک برای شرکت خود ایجاد کنید که فیلم‌های کوتاه، وبینارها یا کلیپ‌های خبری را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. یا اینکه از آن به عنوان محلی برای گفتگو استفاده کنید و به اعضای تیم اجازه دهید تا سوالات خود را مطرح کنند و از یکدیگر پاسخ دریافت کنند.

8- وبینارها

وبینارها روشی آسان برای کسب اطلاعات در جلسات کوتاه هستند. شما می‌توانید چندین وبینار در زمینه مهارت‌های کلیدی، برای یادگیری یا حتی به عنوان پیگیری اطلاعات در مورد رویدادهای مختلف در مقیاس بزرگ، مانند راه‌اندازی خط تولید جدید ایجاد کنید. این وبینار می‌تواند به اندازه 15 دقیقه با تمرکز بر یک نکته کلیدی بصورت کوتاه طراحی شود.

9- وبلاگ

یادگیری خرد می‌تواند در قالب یک داستان مانند یک مقاله خبری مطرح شود. می‌توانید قطعه‌های کوتاه اطلاعات را ایجاد کنید که هر هفته برای کارکنان ارسال شود. سپس می‌توانید بازخورد افراد را در پایان هفته استخراج کنید.

بهترین روش‌های یادگیری خرد

  • طراحی برای یادگیری خرد: اگر در حال حاضر یک کتابخانه نسبتا قوی از دوره‌های آموزشی دارید، سعی کنید تمامی آن‌ها را طی کنید. به نکات کلیدی که می‌خواهید در ماژول خود بیان کنید فکر کنید و روی یک یا دو نکته بسیار مهم تمرکز بیشتری کنید.
  • داشتن رویکردی چابک: چه از سیستم مدیریت یادگیری و چه از اینترانت برای قرار دادن مطالب آموزش، معیارهایی را برای ضبط آنچه که موثراست ایجاد کنید. از آنجا که یادگیری خرد برای سازمان شما جدید است و در یک بازه زمانی بسیار سریع اتفاق می‌افتد، از این مزیت نهایت استفاده را ببرید.
  • طراحی موبایل: موبایل یا آموزش از طریق موبایل در حال گسترش است. جلسات آموزشی باید متناسب با پلتفرم تلفن همراه طراحی شود و بطور یکپارچه در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS اجرا شوند.
  • خلاقیت: به کار‌گیری یادگیری خرد نیازی به کار سخت و وقت‌گیر ندارد. تنها باید نکات کلیدی را شناسایی کنید و یک درس کوتاه در مورد اهداف سازمانی خود تدوین کنید. به عبارتی دیگر، باید مطالب را به روشی خلاقانه ارائه دهید.

شرکت تکران ارائه دهنده راهکارهای آموزشی بر بستر شیرپوینت، برای آموزش هر چه بهتر کارمندان شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما