شیرپوینت کلاسیک یا مدرن
حمید رضا خداوردی

شیرپوینت کلاسیک یا مدرن

برای کاربرانی که با رابط کاربری مدرن شیرپوینت آشنایی ندارند، این آخرین تجربه کاربری برای آفیس 365 بیزینس است. شیرپوینت مدرن یک تجربه یکپارچه، ساده و پاسخگو را برای مشاغل ارائه می دهد. بیشتر پورتال های اینترانت شیرپوینت که امروزه در دسترس هستند، خارج از رابط کاربری کلاسیک هستند. نسخه فعلی شیرپوینت، هر دو رابط کاربری کلاسیک و مدرن را ارائه می دهد.

رابط کاربری کلاسیک شیرپوینت در اواخر سال 2002 معرفی شد. از آن زمان، ویژگی های جدید لایه بندی شده اند و در محدودیت های پایه اصلی باقی مانده اند. نرم افزار شیرپوینت کلاسیک با افزایش سن پیشرفت نمی کند و کارایی آن بهبود نمی یابد. یک اینترانت شیرپوینت، مانند قطعات یک خانه تحویل داده شده، قطعه قطعه شده است و مشتریان را وادار به صرف صدها هزار دلار برای جمع کردن این قطعات و ساختن آن می کند. مطمئنا همیشه کمک به طراحی اینترانت متناسب با تجارت و فرهنگ یک سازمان وجود خواهد داشت، اما زمان زیادی صرف استفاده از تکنیک های سفارشی سازی عظیم در سالهای گذشته، شده است. مایکروسافت بر سر یک دوراهی قرار دارد: سرویس های همکاری قدیمی را تعمیر کند و یا تماشاگر مرگ آهسته و دردناک آن باشد. بنابراین، سال گذشته آنها مرحله به مرحله در صفحات جدید، شیرپوینت مدرن مبتنی بر فناوری وب به روز را ابداع نمودند. این صفحات و وب سایت هایی که از آنها طراحی شده اند، ده ها سال ناامیدی را از بین می برد و استفاده از آن صفحات را لذت بخش می ساخت.

توسعه شیرپوینت کلاسیک

روش استاندارد استقرار شیرپوینت کلاسیک، ایجاد صفحه اصلی سفارشی و صفحه آرایی است. پس از ساخت این پایگاه ها، کنترل بهتری بر نحوه ی اجرای اسکریپت و عناصر خواهید داشت. مسئله ای که ممکن است با آن روبرو شوید این است که سایت برای جدیدترین کنترل هایی که از طریق صفحه اصلی پیش فرض توسط مایکروسافت به عنوان متغیرهایی معرفی می شود، به روز رسانی میگردد. تزریق جاوا اسکریپت جهت جلوگیری از ایجاد آخرین صفحه اصلی انجام می شود ولی هنوز هم برای اصلاح DPM جهت تغییر در کل طرح سایت می توان اقدام نمود.

آنچه باید دنبال کنید:

 1. طرح بندی صفحات: بدیهی است که اگر دنبال کننده متغیرهایی برای صفحه اصلی OOB باشید، می توانید صفحه آرایی های خود را طراحی کنید.
 2. سفارشی سازی: الگوهای نمایش سفارشی سازی، نتایج جستجو را ارائه می دهند. همچنین، بخش های وب کلاسیک از طریق JSLink جهت سفارشی سازی، فرم یا لیست را پشتیبانی می کنند. با این حال، صفحات رابط کاربر مدرن، خبرنگار نزدیکی برای الگوهای نمایشی و JSLink ندارند.
 3. صفحه اصلی: مایکروسافت به دلیل به روز رسانی های مکرر که منتشر می کند، صفحات اصلی سفارشی را برای شیرپوینت آنلاین توصیه نمی کند. این امر بر نحوه قرار گیری و ساختار کنترل ها برای صفحات اصلی OOB تاثیر می گذارد. این شامل کلیه تلاش های اضافی جهت حفظ ویژگی ها هنگام انتشار به روز رسانی های مکرر است.
 4. تجربه مدرن: هم اکنون، صفحات کلاسیک شیرپوینت رابط کاربری مدرنی را برای صفحات محتوای سایت، کتابخانه اسناد و لیست های شیرپوینت ارائه می دهند. در هر زمان که بخواهید می توانید به هر یک از این نماها بازگردید.
 5. ترکیبی از نماهای مدرن و کلاسیک: مایکروسافت به ما اجازه نمی دهد از حالا یک سایت ریشه ای با تجربه مدرن از نو بسازیم. بصورت پیش فرض، سایت های خانگی را می بایستی در تجربه کلاسیک طراحی کنیم. با این وجود می توان مجموعه های سایت دیگری را با استفاده از تجربه مدرن ایجاد کرد. این ممکن است منجر به سردرگمی کاربران نهایی شود.
 6. پیشرفت ها: امروزه چندین راه حل شخص ثالث وجود دارد. این شامل راه حل های آفیس (الگوها و شیوه ها – اسکریپ PnP) است که می تواند به شما کمک کند سایت های شیرپوینت آنلاین را با استفاده از اسکریپت نویسی به راحتی ایجاد کنید.

توسعه مدرن شیرپوینت

جدیدترین مورد اضافه شده در چارچوب شیرپوینت، به شما کمک می کند تا به راحتی سایت ها / مجموعه سایت های پاسخگو و متمرکز را ایجاد کنید. تمرکز بر فناوری پاسخگویی در تلفن های همراه هوشمند است. هر سایت مدرن، یک مجموعه سایت جداگانه تحت مسیر مدیریت سایت است.

آنچه باید دنبال کنید:

 1. طراحی تعاملی: دیگر نیازی به نگرانی در مورد طراحی پاسخگویی ندارید. رابط کاربری مدرن با آن ساخته شده است. از OBB و همچنین بخش های وب مدرن نیز پشتیبانی می کند.
 2. سایت های هاب: سایت های مایکروسافت شیرپوینت به صورت هاب موجود است. ما می توانیم به مجموعه سایت های مختلف متصل شویم و داده ها را به صورت تم مشترک، ناوبری و اخبار دریافت کنیم. این جستجو همچنین در تمام سایت های موجود در مرکز وجود دارد.
 3. صفحه اصلی و سفارشی سازی برای صفحه آرایی: صفحات اصلی یا طرح بندی در سایت های مدرن پشتیبانی نمی شوند. طرح بندی صفحه OOB محدود است و می تواند هدف را ارائه دهد.
 4. سفارشی سازی: بخش های وب سفارشی به عنوان بخش های وب SPFx ایجاد می شوند. توسعه با استفاده از چارچوب های جاوا مانند React JS / Angular JS انجام می شوند. پسوندهای SPFx از سفارشی سازی زمینه ای و سفارشی سازی برنامه پشتیبانی می کنند.

چند دلیل برای استفاده از شیرپوینت مدرن

 • سایت های جذاب: این بارزترین مزیت استفاده از شیرپوینت مدرن است. دیگر هدف این نیست که مانند شیرپوینت به نظر برسد و به طور کلی کاربران از نتایج همواره راضی خواهند بود.
 • استفاده راحت با گوشی همراه: این روزها کاملا استاندارد است که وب سایت ها باید روی تلفن همراه یا رایانه به خوبی کار کنند. تلاش برای انجام این کار در شیرپوینت کلاسیک تمرین ناامیدی است.
 • سریع تر بودن: در شیرپوینت کلاسیک، بیشتر صفحات در سرور ایجاد می شوند و کل طرح باید از طریق شبکه برای هر صفحه ارسال شود. این روش وب در سال 2002 استفاده می شد. این یک گلوگاه در سرورها ایجاد می کند و منجر به بارهای گسترده شبکه می شود.
 • سازمان های منعطف: شیرپوینت کلاسیک بر اساس بسیاری از سلسله مراتب های کوچک به نام مجموعه سایت ساخته می شوند. هر مجموعه سایت دارای یک سایت سطح بالا است و همچنین می تواند دارای سایت های کوچک و غیره باشد. این سلسله مراتب خیلی انعطاف پذیر نیست، و در هنگام تغییر سازمان ها به سختی تغییر می کنند.

می تونی با سیستم جستجوی زیر مقاله های دیگه تکران رو هم بخونی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما