پراجکت وب یا پراجکت سرور آنلاین، کدام مناسب تر است؟
حمید رضا خداوردی

پراجکت وب یا پراجکت سرور آنلاین، کدام مناسب تر است؟

مایکروسافت پراجکت ابزاری برای مدیریت پروژه و بخشی از پلتفرم نسل بعدی مایکروسافت در امر مدیریت پروژه است. این نرم افزار بسیار سبک و راحت است که برای ایده پردازی، مدیریت فعالیت های بازاریابی، پیگیری پیشرفت کارها و نظم بخشیدن به کارها با جدول زمانی ساده پروژه ها مناسب است. مایکروسافت پراجکت ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت با گروه های آفیس 365 ادغام شده است. به عبارت دیگر هر پروژه جدید در مایکروسافت پراجکت به طور خودکار باعث ایجاد یه گروه جدید می شود. رابط کاربری این نرم افزار جدید شامل بلوک های داده، کارت های شبیه به pinterest است که برای کاربران آفیس 365 از لحاظ بصری و کاربردی بسیار راحت است، زیرا شباهت زیادی به برنامه ریز یا planner دارد. با این حال، برخلاف برنامه ریز، پروژه جدید مایکروسافت اجازه مشاهده وظایف را در Grid یا Timeline میدهد. کارت ها می توانند شامل انواع اطلاعات مهم باشند، از جمله اصطلاحات، سرمایه گذاری ها، دسته ها و حتی ارتباط عناصر سازمانی. پس از اینکه پروژه مطرح شد، واگذارنده پروژه از طریق ایمیل یا در یک برگه اعلان ویژه، به روز رسانی هایی درباره تغییرات در فرم اعلان ها دریافت می کند. پیام های تیم ها و وظایف برنامه ریزان در همان برگه قابل مشاهده است. مایکروسافت پراجکت همچنین اشتراک گذاری پروژه ها را نیز افزایش میدهد. تمام داده های مربوط به جدول زمانی، از جمله تاریخ شروع پروژه، تاریخ نهایی پروژه، اعضای تیم مسئول پروژه و حتی درصد تکمیل کار، به راحتی به کارت ها متصل می شوند و قابلیت ویرایش را نیز فراهم می کنند. مایکروسافت پراجکت در هسته اصلی خود مانند Planner یا پراجکت آنلاین است؛ یعنی در هسته اصلی خود یک ابزار مدیریت پروژه و بخشی از مجموعه نسل بعدی آفیس 365 است. (Project for Web (PFB به شما و تیم شما در توسعه پروژه ها، سازماندهی و توزیع وظایف و کنترل اجرای این پروژه ها کمک می کند. مایکروسافت پراجکت یک محیط مناسب برای امور فردی و مشارکتی نیز هست، جایی که شما می توانید فعالیت تیم خود را سازماندهی کرده، پیشرفت را با استفاده از جدول های زمانی و بخش های موجود در آن ردیابی کنید و عملکرد کمی بیشتر از آنچه در planner وجود داشت را بدست آورید، اما همچنان در یک رابط سبک و بصری که برای همه آسان است به مدیریت پروژه های خود می پردازید. Project For Web قابلیت های ساده و قدرتمند مدیریت کار را فراهم می کند تا بیشتر خواسته ها و نقش های کاربر را برآورده سازد. Project For Web اغلب می توانند توسط مدیران پروژه و اعضای تیم برای طرح و مدیریت استثنایی کار استفاده شوند. Project For Web در پلتفرم مایکروسافت Power توسعه یافته شده است. پلتفرم Power همچنین از PowerApps ،Flow Power BI و CDS یا سرویس داده های مشترک تشکیل شده است. اطلاعات مربوط به پروژه در قالب CDS ذخیره می شوند.

پراجکت وب

مایکروسافت پراجکت سرور یک پروژه در سطح شرکت و راه حل مدیریت در سطح نمونه بخش های مختلف پروژه است. این یک سیستم پیچیده تر برای نظارت بر پروژه ها، فعالیت ها و مدیریت هزینه ها با امکان تعامل بیشتر و همچنین با قابلیت مدیریت پروژه از راه دور و با قابلیت گزارش تصویری است.

از ویژگی های مایکروسافت پراجکت آنلاین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مدیریت زمان: برنامه ریزی بر اساس مشخصات پروژه، برنامه ریزی و بهینه سازی بر اساس شرایط (منابع مالی و اجتماعی). ایجاد رابطه موثر پروژه با مراحل مختلف موجود در قرارداد کاری، مدیریت پروژه در برنامه کاری.

مدیریت منابع: ایجاد مجموعه منابع شرکتی در پراجکت آنلاین، مدیریت سه نوع مختلف منابع نیروی کار، منابع مالی و منابع هزینه بر. بودجه بندی منابع (نیروی کار و هزینه)، تعادل بار کار

مدیریت هزینه: برآورد هزینه پروژه از پایین به بالا، حسابداری برای هزینه های مربوط به منابع مدیریت بودجه توسط اقلام هزینه، بودجه بندی در سطح پروژه، ادغام با سایر سیستم های بودجه بندی

همکاری: مدیریت تیم پروژه، PWA، مدیریت ریسک، حفظ پایگاه دانش

گزارش دهی: تعداد زیادی گزارش قابل تنظیم.

پراجکت سرور آنلاین

مایکروسافت پراجکت سرور (Microsoft Project Server) آنلاین به شما امکان میدهد از طریق چند دستگاه دارای حق نصب، روزی حداکثر پنج رایانه به نسخه به روز پروژه دسترسی داشته باشد. پراجکت آنلاین با گروهی از ابزارها همراه است که می تواند کاربر را ترغیب کند که کار را در اولین فرصت ممکن آغاز کند و پروژه ها را با موفقیت انجام دهد. پراجکت آنلاین به طور بی عیب و نقصی با Power BI برای تجزیه و تحلیل ادغام می شود تا به همه افراد اجازه دهد به خوبی از نمونه کارهای کاربر و پیشرفت های انجام شده آگاه شوند.

برای بسیاری از کاربران، انتقال مستقیم از پراجکت آنلاین به پراجکت برای وب مسیر درستی خواهد بود. این موضوع به پیچیدگی، سفارشی سازی و اندازه محیط موجود پراجکت آنلاین شما، از جمله پیکربندی، افزودنی ها، کد سفارشی و ادغام ها بستگی دارد. در آینده ،ابزارهای انتقال بومی برای انتقال داده های پروژه از محیط پراجکت آنلاین موجود به پراجکت برای وب ارائه خواهند شد. ابزارهای بومی برای استقرارهای استاندارد بهترین عملکرد را دارند؛ برای نمونه کسانی که هیچ کد سفارشی یا یکپارچه سازی ندارند. اگر محیط موجود پراجکت آنلاین پیچیده باشد، می توانید از محیط پراجکت آنلاین به محیط پروجکت برای وب انتقال داده شوید. همچنین شرکت ها می توانند با دریافت کمک از سمت MCS و یا یک Partner رسمی پروژه، بهترین استراتژی را برای انتقال برنامه ها و کدهای سفارشی پراجکت سرور خود به پراجکت برای وب تعیین کنند. همچنین برای پیچیده ترین استقرارها، می توانید یک Partner پروژه مجاز را به خدمت بگیرید.

پراجکت سرور آنلاین

اگر شما یک سازمان پیشرفته مدیریت پروژه یا در حال پیشرفت هستید که از قابلیت هایی مانند Baseline، مسیر بحرانی، تقاضای منابع قوی و مدیریت ظرفیت، هزینه گذاری، الگوها، گزارش کار کاربر نهایی و حتی گردش کار خودکار بهره مند می شوید، باید حداقل تا زمانیکه قابلیت های مورد نیاز شما توسط سایر بسترهای موجود ارائه نشده است از بسترهای قدیمی پراجکت آنلاین و پراجکت سرور استفاده کنید. همچنین اگر الزامات امنیتی اطلاعات، شما را به سمت گروه هایی مانند GCC ,GCC High ,DoD Office 365 سوق داده است، باید بدانید که پروژه جدید در حال حاضر به شما پیشنهاد نمی شود، هرچند مایکروسافت اعلام کرده است که قصد دارد آن را به GCC در آینده ای نزدیک ارائه دهد.

می تونی با سیستم جستجوی زیر مقاله های دیگه تکران رو هم بخونی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما