SCORM و سیستم مدیریت یادگیری
حمید رضا خداوردی

SCORM و سیستم مدیریت یادگیری

33 درصد از سازمان‌ها در سراسر دنیا یا گزینه‌های یادگیری سازمانی خود را ارزیابی می‌کنند، یا از قبل تصمیم گرفته اند تا نرم‌افزار یادگیری خود را با عوامل خارجی جایگزین کنند. در سال 2021، پیش‌بینی می‌شود که حدود 41 درصد از سازمان‌ها سیستم‌های مدیریت یادگیری را برای خود خریداری کنند. برای رفع موثرتر نیازهای یادگیری چندگانه، سازمان‌ها تمایل دارند از یک LMS واحد، به یک محیط یادگیری که ترکیبی از اپلیکیشن‌های یادگیری متنوع است، تغییر مسیر دهند. اگر می‌خواهید LMS جدیدی را پیاده‌سازی کنید، از LMS دیگری به سیستمی دیگر منتقل شوید، یا ابزارهای جدید آموزش الکترونیکی را در LMS فعلی خود وارد کنید، باید مطمئن شوید که نرم‌افزار جدید با ابزارها و محتوای یادگیری که قبلا استفاده کرده‌اید، به خوبی همخوانی دارد. حفظ انطباق با اسکرام، روشی برای همکاری میان محتوای یادگیری و ابزارهای یادگیری الکترونیکی و همچنین ابزاری برای جلوگیری از ایجاد مجدد محتوای پرهزینه و وقت‌گیر است.

SCORM چیست؟

SCORM مخفف “مدل مرجع اشیای محتوای قابل اشتراک”، مجموعه‌ای از استانداردهای توسعه و مشخصات فنی شناخته شده در سطح بین‌المللی برای آموزش الکترونیکی است. SCORM قوانین و الزامات مشترکی را برای کدگذاری نرم‌افزار و ایجاد محتوای یادگیری ارائه می‌دهد که به افزایش قابلیت همکاری، قابلیت دسترسی و تبادل کارآمد اطلاعات دیجیتالی از طریق چندین ابزار آموزش الکترونیکی کمک می‌کند.

شیرپوینت LMS

اسکرام، در سال 2000 به عنوان جانشین پیشرفته AICC، اولین استاندارد گسترده‌ای که برای قابلیت همکاری الکترونیکی یادگیری اتخاذ شده، معرفی شده است. در حال حاضر، پنج نسخه قابل اجرا از SCORM وجود دارد، اما SCORM 1.2 و نسخه سوم SCORM 2004 پرکاربردترین نسخه‌ها هستند.

دلایل اصلی به‌کارگیری SCORM

به دلیل قابلیت همکاری روان میان سیستم‌های مدیریت یادگیری (LMS)، کتابخانه‌های شخص ثالث و ابزارهای نوشتاری محتوای یادگیری، شما می‌توانید حجم مطالب یادگیری را برای نیازهای آموزشی خود افزایش دهید. از آنجا که SCORM امکان برقراری ارتباط استاندارد بین محتوای دیجیتال و LMS را فراهم می‌کند، هنگام تغییر به LMS دیگر نیازی به ایجاد مجدد محتوای یادگیری پرهزینه و وقت‌گیر نیست. SCORM با توجه به استفاده گسترده آن، غالبا به عنوان یک استاندارد عملی برای آموزش الکترونیکی شناخته می‌شود.

چه چیز LMS و SCORM را با یکدیگر سازگار می‌سازد؟

برای سازگاری با LMS ،SCORM باید به مشخصات فنی زیر پایبند باشد:

  • SCORM RTE یا SCORM محیط زمان اجرا، یک API و یک مدل داده مشترک برای محتوای یادگیری الکترونیکی تعریف می‌کند که یک ارتباط استاندارد میان LMS و محتوای دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کند. مدل تجمع محتوای SCORM، چگونگی دسته‌بندی و ارائه محتوای یادگیری را برای فراهم‌کردن قابلیت حمل و استفاده مجدد از آن، از طریق LMS های مختلف را تعریف می‌کند و قالبی که یک سیستم مدیریت یادگیری باید قادر به استفاده از آن باشد را برای ارائه محتوا به یادگیرندگان توصیف می‌کند.
  • SCORM ترتیب‌دهی و ناوبری (SN)، به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه LMS از طریق مجموعه‌ای از یادگیرنده‌ها یا رویدادهای ناوبری مبتنی بر سیستم، محتوا را به یادگیرندگان انتقال می‌دهد و تعیین اولویت‌بندی و ترتیب تحویل محتوا به یادگیرندگان را امکان‌پذیر می‌کند. پروتکل SN توسط سیستم‌های مدیریت یادگیری سازگار با SCORM 2004 پشتیبانی می‌شود.

شیرپوینت LMS

سیستم‌های متداول مدیریت یادگیری سازگار با SCORM

Docebo

یک سیستم مدیریت یادگیری معتبر با عملکرد عالی. این برنامه در انواع سازمان‌ها در صنایع گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و برنامه‌های آموزشی را برای کارکنان، شرکا و مشتریان فراهم می‌کند. کاربران از طریق دسکتاپ و دستگاه‌های تلفن همراه به این برنامه‌ دسترسی دارند و امکان ادغام آسان با CRM، سیستم‌های منابع انسانی، تجارت الکترونیکی و درگاه‌های پرداخت و همچنین ابزارهای نوشتن محتوا را فراهم می‌کند.

آموزش SAP Litmos

یک راه‌حل LMS معروف و متداول به دلیل تنظیمات نسبتا آسان و رابط کاربری قابل تنظیم است. این نرم‌افزار در تمام دستگاه‌ها قابلیت سازگاری دارد و قابلیت‌های مدیریتی یادگیری الکترونیکی، مقیاس‌پذیری، مارک تجاری سفارشی و پشتیبانی از چندین زبان را ارائه می‌دهد. SAP Litmos امکان ادغام با نرم‌افزار، منابع انسانی، نیروی فروش و وردپرس را فراهم می‌کند.

آموزش iSpring

iSpring به عنوان یک سیستم مدیریت یادگیری، در درجه اول برای مشاغل کوچک و متوسط طراحی شده است. از این سیستم برای توسعه محتوا، ادغام بومی یا جعبه ابزار نویسنده iSpring Suite و بهره‌گیری از فضای ذخیره‌سازی نامحدود استفاده می‌شود. iSpring برای سازمان‌هایی که محتوای آموزش الکترونیکی سفارشی ایجاد می‌کنند، بهترین گزینه است.

شیرپوینت LMS

شیرپوینت LMS

شیرپوینت قابلیت مدیریت یادگیری غنی را به کاربران خود ارائه می‌کند. به دلیل انعطاف‌پذیری سیستم عامل، LMS مبتنی بر شیرپوینت می‌تواند متناسب با نیازهای آموزشی خاص شما در قالب آزمون‌های سفارشی و مسیرهای یادگیری، گزارش پیشرفته و موارد دیگر ارائه شود. شیرپوینت گزینه بسیار خوبی برای شرکت‌هایی است که قبلا اشتراک شیرپوینت یا آفیس 365 را داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما