SCORM و سیستم مدیریت یادگیری
حمید رضا خداوردی

SCORM و سیستم مدیریت یادگیری

به گزارش آماری، 33 درصد از سازمان‌ها در سراسر جهان، اقدام به ارزیابی گزینه‌های یادگیری سازمانی خود می‌کنند و برخی از آن‌ها تصمیم گرفته‌اند که نرم‌افزار یادگیری خود را با سیستم‌های خارجی جایگزین کنند. در سال 2021، پیش‌بینی می‌شود که حدود 41 درصد از سازمان‌ها، سیستم‌های مدیریت یادگیری را برای خود خریداری کنند. برای پاسخ به نیازهای یادگیری چندگانه، سازمان‌ها به دنبال تغییر مسیر از یک LMS واحد به یک محیط یادگیری ترکیبی از اپلیکیشن‌های یادگیری متنوع هستند.

در صورتی که شما نیز قصد دارید LMS جدیدی را پیاده‌سازی کنید، به سیستم دیگری منتقل شوید یا ابزارهای جدید آموزش الکترونیکی را در LMS فعلی خود وارد کنید، باید اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزار جدید با ابزارها و محتوای یادگیری قبلی شما، به خوبی همخوانی دارد. حفظ انطباق با استفاده از اسکرام، روشی برای هماهنگی محتوای یادگیری و ابزارهای یادگیری الکترونیکی است و همچنین ابزاری برای جلوگیری از ایجاد محتوای پرهزینه و وقت‌گیر است.

SCORM چیست؟

SCORM یا “مدل مرجع اشیای محتوای قابل اشتراک”، مجموعه‌ای از استانداردهای بین‌المللی در حوزه آموزش الکترونیکی است که برای توسعه و ساختاردهی محتوای یادگیری از طریق چندین ابزار آموزش الکترونیکی استفاده می‌شود. با استفاده از SCORM، قوانین و الزامات مشترکی برای کدگذاری نرم‌افزار و ایجاد محتوای یادگیری در اختیار قرار می‌گیرد که به بهبود قابلیت همکاری، دسترسی و تبادل کارآمد اطلاعات دیجیتالی کمک می‌کند. به طور کلی، SCORM به عنوان یک استاندارد توسعه و انتشار محتوای آموزشی، به صورت گسترده در صنعت آموزش الکترونیکی استفاده می‌شود.

 

شیرپوینت LMS

 

اسکرام، در سال 2000 به عنوان جانشین پیشرفته AICC، اولین استاندارد گسترده‌ای که برای قابلیت همکاری الکترونیکی یادگیری اتخاذ شده، معرفی شده است. در حال حاضر، پنج نسخه قابل اجرا از SCORM وجود دارد، اما SCORM 1.2 و نسخه سوم SCORM 2004 پرکاربردترین نسخه‌ها هستند.

دلایل اصلی به‌کارگیری SCORM

با استفاده از قابلیت همکاری بین سیستم‌های مدیریت یادگیری، کتابخانه‌های شخص ثالث و ابزارهای نوشتاری محتوای یادگیری، می‌توان حجم مطالب یادگیری را برای نیازهای آموزشی خود افزایش داد. به علت قابلیت ارتباط استاندارد بین محتوای دیجیتال و LMS، SCORM به شما اجازه می‌دهد تا هنگام تغییر به LMS دیگر، نیازی به ایجاد مجدد محتوای یادگیری پرهزینه و وقت‌گیر نباشد. به دلیل استفاده گسترده از SCORM، این استاندارد به عنوان یک استاندارد عملی و مؤثر برای آموزش الکترونیکی شناخته می‌شود. در نتیجه، با استفاده از SCORM و ابزارهای مرتبط، شما می‌توانید به راحتی محتوای آموزشی خود را در سیستم‌های مختلف قرار دهید و از طریق تعامل بین این سیستم‌ها، بهترین تجربه آموزشی را برای همه کاربران فراهم کنید.

چه چیز LMS و SCORM را با یکدیگر سازگار می‌سازد؟

برای سازگاری با LMS ،SCORM باید به مشخصات فنی زیر پایبند باشد:

  • SCORM RTE یا SCORM محیط زمان اجرا، یک API و یک مدل داده مشترک برای محتوای یادگیری الکترونیکی تعریف می‌کند که یک ارتباط استاندارد میان LMS و محتوای دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کند. مدل تجمع محتوای SCORM، چگونگی دسته‌بندی و ارائه محتوای یادگیری را برای فراهم‌کردن قابلیت حمل و استفاده مجدد از آن، از طریق LMS های مختلف را تعریف می‌کند و قالبی که یک سیستم مدیریت یادگیری باید قادر به استفاده از آن باشد را برای ارائه محتوا به یادگیرندگان توصیف می‌کند.
  • SCORM ترتیب‌دهی و ناوبری (SN)، به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه LMS از طریق مجموعه‌ای از یادگیرنده‌ها یا رویدادهای ناوبری مبتنی بر سیستم، محتوا را به یادگیرندگان انتقال می‌دهد و تعیین اولویت‌بندی و ترتیب تحویل محتوا به یادگیرندگان را امکان‌پذیر می‌کند. پروتکل SN توسط سیستم‌های مدیریت یادگیری سازگار با SCORM 2004 پشتیبانی می‌شود.

 

شیرپوینت LMS

سیستم‌های متداول مدیریت یادگیری سازگار با SCORM

Docebo

یک سیستم مدیریت یادگیری معتبر با عملکرد عالی. این برنامه در انواع سازمان‌ها در صنایع گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و برنامه‌های آموزشی را برای کارکنان، شرکا و مشتریان فراهم می‌کند. کاربران از طریق دسکتاپ و دستگاه‌های تلفن همراه به این برنامه‌ دسترسی دارند و امکان ادغام آسان با CRM، سیستم‌های منابع انسانی، تجارت الکترونیکی و درگاه‌های پرداخت و همچنین ابزارهای نوشتن محتوا را فراهم می‌کند.

آموزش SAP Litmos

یک راه‌حل LMS معروف و متداول به دلیل تنظیمات نسبتا آسان و رابط کاربری قابل تنظیم است. این نرم‌افزار در تمام دستگاه‌ها قابلیت سازگاری دارد و قابلیت‌های مدیریتی یادگیری الکترونیکی، مقیاس‌پذیری، مارک تجاری سفارشی و پشتیبانی از چندین زبان را ارائه می‌دهد. SAP Litmos امکان ادغام با نرم‌افزار، منابع انسانی، نیروی فروش و وردپرس را فراهم می‌کند.

آموزش iSpring

iSpring به عنوان یک سیستم مدیریت یادگیری، در درجه اول برای مشاغل کوچک و متوسط طراحی شده است. از این سیستم برای توسعه محتوا، ادغام بومی یا جعبه ابزار نویسنده iSpring Suite و بهره‌گیری از فضای ذخیره‌سازی نامحدود استفاده می‌شود. iSpring برای سازمان‌هایی که محتوای آموزش الکترونیکی سفارشی ایجاد می‌کنند، بهترین گزینه است.

 

شیرپوینت LMS

شیرپوینت LMS

شیرپوینت قابلیت مدیریت یادگیری غنی را به کاربران خود ارائه می‌کند. به دلیل انعطاف‌پذیری سیستم عامل، LMS مبتنی بر شیرپوینت می‌تواند متناسب با نیازهای آموزشی خاص شما در قالب آزمون‌های سفارشی و مسیرهای یادگیری، گزارش پیشرفته و موارد دیگر ارائه شود. شیرپوینت گزینه بسیار خوبی برای شرکت‌هایی است که قبلا اشتراک شیرپوینت یا آفیس 365 را داشته اند.

می تونی با سیستم جستجوی زیر مقاله های دیگه تکران رو هم بخونی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما