شریک تجاری صامت (یا ساکت) چیست؟

شریک تجاری صامت (یا ساکت) چیست؟

یک شریک تجاری را در ذهنتان تصور کنید. حالا همان شریک تجاری را در حالت صامت تصور کنید. شرکای تجاری سنتی، بودجه مشخصی را به شما ارائه می‌دهند و معمولا بر عملکرد روزانه استارتاپ شما تاثیرگذار خواهند بود. شرکای تجاری بی صدا یا سایلنت silent، همین کار را انجام می‌دهند، اما بدون اینکه فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهند. برای استارتاپ‌های کوچک، درخواست کمک از یک شریک بی تاثیر یا ساکت ممکن است یک پیشنهاد برد برد باشد. تصور شریکی که بدون درخواست کنترل پول کمک می‌کند، احتمالا خیلی خوب نظر می‌رسد. مشارکت‌های ساکت یک روش تجاری رایج هستند و ممکن است تنها کلید موفقیت مالی استارتاپ شما باشند.

شرکای ساکت که به آن‌ها سرمایه‌گذاران خاموش نیز می‌گویند، بدون شرکت در عملیات روزانه در شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها پول خود را در تجارت شما سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما در جلسات شرکت نمی‌کنند و تصمیم نمی گیرند. آن‌ها بر امور مالی نظارت یا استراتژی را مرور نمی‌کنند. آن‌ها کارهای روزانه را به شرکای فعال در تجارت شما واگذار می‌کنند و اطمینان دارند که شما به خوبی تجارت را مدیریت خواهید کرد.

شریک تجاری صامت

شریک خاموش چگونه فعالیت می‌کند؟

شرکای خاموش یا بی صدا برای کمک مالی به مشاغل، بدون مشارکت در عملیات روزمره یا تصمیم‌گیری‌های اصلی به کار گرفته می‌شوند. از آنجا که این نوع مشارکت برای هر دو طرف منحصربفرد است، انتخاب سرمایه‌گذار مورد اعتماد تیم شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه به نحوه کار یک شریک بی صدا اشاره می‌شود:

  • شریک خاموش برای شروع مشارکت به شما نزدیک می‌شود.
  • شما هر دو یک توافق‌نامه ترجیحا مکتوب، با جزئیات سطح سرمایه‌گذاری امضا می‌کنید.
  • شریک خاموش سهم خود را ارائه می‌دهد. در مقابل، آن‌ها حقوق صاحبان سهام یا بخشی از مشاغل شما را تامین می‌کنند.
  • شریک ساکت عقب نشینی می‌کند و به شما امکان می‌دهد تجارت را اداره کنید.
  • هنگامی که کسب‌و‌کار شما سود ببرد، شریک ساکت حدود 20 درصد سود خالص را دریافت می‌کند.

یافتن شریک تجاری بی‌صدا اولین قدم است. در مرحله بعد، یک قرارداد مشارکت تنظیم کنید که هر دو طرف با آن راحت باشند. این مورد قابل مذاکره نیست، زیرا این سند به وضوح نقش‌ها، مسئولیت‌ها و انتظارات را برای شریک تجاری و شریک ساکت شما تعریف می‌کند. بعد از اینکه مشروعیت روابط خود را حل کردید، نحوه همکاری شما یا شریک ساکت، به شما بستگی دارد. شرکای خاموش به سادگی سرمایه‌گذاری کرده و عقب نشینی می‌کنند و همچنین به شما و تیم شما اجازه می‌دهد تا تمام عملیات و تصمیمات را مدیریت کنید.

سهم شریک بی صدا چقدر است؟

شرکای خاموش بسته به سهم خود و حقوق صاحبان مشاغل شما، حقوق دریافت می‌کنند. فرض کنید شریک خاموش شما 50.000 دلار سرمایه‌گذاری کرده است و ارزش کسب و کار شما 500.000 دلار است. این بدان معناست که آن‌ها 10 درصد مالکیت مشاغل را دارند و 10 درصد سود را دریافت می‌کنند. اینکه آیا این مبلغ به صورت ماهیانه، سه ماهه یا سالانه پرداخت می‌شود، به خود شما بستگی دارد. شرایط پرداخت بطور ایده‌آل در قرارداد مشارکت شما مشخص خواهد شد. اگرچه ممکن است مانند یک موقعیت از دست رفته به نظر برسد، اما مهم است که قبل از ورود، این نوع رابطه را کاملا درک کنید.

شریک تجاری صامت

مزایا و معایب داشتن شریک خاموش

مزیت: شما می‌توانید شرکت خود را با شرایط شخصی خود اداره کنید.

مهمترین مزیت داشتن یک شریک ساکت، این است که بتوانید تجارت خود را دقیقا همانطور که می‌خواهید اداره کنید.

عیب: شما دیگر توصیه سرمایه‌گذاران باتجربه را نخواهید داشت.

از طرف دیگر، مشارکت ساکت شما را از مشاوره و دانش سرمایه‌گذاران با تجربه محروم می‌کند. شرکای تجاری خاموش معمولا ساکت هستند، زیرا احتمالا تجربه کاری برای نشستن در جلسات و پیشنهاد تغییرات موثر را ندارند.

مزیت: مشارکت ساکت راهی کم استرس برای بدست آوردن بودجه برای کسب و کار شما است.

به دلیل سطح پایین مشارکت شرکای ساکت، تامین بودجه از آن‌ها در مقایسه با تامین بودجه از یک سرمایه‌گذار فرشته یا مخاطره‌انگیز، استرس زا نیست.

عیب: مشارکت‌های ساکت می‌توانند برخلاف میل شما پیش روند.

اگر شرکت شما به نقطه ناهمواری برسد، شریک ساکت شما را سرزنش می‌کند، زیرا در کارهای روزانه کسب و کار شما حرفی برای گرفتن نداشته اند.

شرکای ساکت، شرکای عمومی، سرمایه‌گذاران، شرکای مخفی

شریک تجاری صامت

شرکای خاموش در مقابل شرکای عمومی

شرکای خاموش برای کمک به تامین مالی و رشد یک شرکت، حمایت مالی و مشارکت می‌کنند. اما شرکای عمومی افراد یا گروه‌هایی از افراد مختلف هستند که بر مدیریت، عملکرد و هزینه‌های یک شرکت کنترل دارند.

شرکای خاموش در مقابل سرمایه‌گذاران

یک شریک خاموش به استارتاپ شما کمک مالی می‌کند، اما بر عملکرد روزانه تاثیری نمی‌گذارد. سرمایه‌گذاران در راه‌اندازی سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کنند و انتظار دارند که با هدف کمک به شما در سودآوری بیشتر، بر عملکرد کسب و کار شما تاثیر بگذارند.

شرکای خاموش در مقابل شرکای مخفی

بر خلاف شرکای خاموش، شرکای مخفی ممکن است بدون آگاهی عمومی از رابطه، در عملیات روزانه این تجارت اظهار نظر کنند. به عنوان مثال، شرکای مخفی نگران این هستند که شکست‌های قبلی در کسب و کار، اعتبار پروژه جدید را خدشه‌دار کند.

قرارداد مشارکت خاموش (ساکت)

برای اینکه عملیات خود را بدون مشکل ادامه دهید، باید شرایط مشارکت ساکت خود را به وضوح مشخص کنید. اکثر ایالت‌ها و کشورها مستلزم مشارکت با اسناد قانونی هستند که دقیقا نقش هر یک از شرکا را در سازمان مشخص می‌کند. این توافق نامه‌ها باید به وضوح مسئولیت‌ها و تعهد هر یک از شرکا را مشخص کنند. صرف‌نظر از هر چیز، قبل از تنظیم توافق نامه، از حقوق، سهام و خطرات شریک خاموش مطلع شوید.

شرکت تکران ارائه دهنده راهکارهای سازمانی در سطحی بین‌المللی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما