شریک تجاری صامت (یا ساکت) چیست؟

شریک تجاری صامت (یا ساکت) چیست؟

یک شریک تجاری را برای کسب‌و‌کارتان در ذهنتان تصور کنید. حالا همان شریک تجاری را در حالت صامت و بدون هیچ عکس‌العملی تصور کنید. شرکای تجاری سنتی، بودجه مشخصی را به شما ارائه می‌دهند و معمولا بر عملکرد روزانه سازمان شما تاثیرگذار خواهند بود. شرکای تجاری خاموش یا سایلنت silent بدون اینکه فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهند، بر عملکرد سازمان شما تاثیرگذار هستند. برای استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای کوچک، درخواست کمک از یک شریک بی تاثیر یا خاموش ممکن است یک پیشنهاد برد-برد برای هر دو طرف باشد. تصور شریکی که بدون کنترل عملکردهای مالی سازمان به شما کمک می‌کند، احتمالا برای شما بسیار جذاب است. چنین مشارکت‌هایی که میان کسب‌و‌کارها و شرکای خاموش انجام می‌شود ممکن است تنها عامل موفقیت مالی سازمان شما باشد.

شرکای ساکت که به آن‌ها سرمایه‌گذاران خاموش نیز گفته می‌شود، بدون شرکت در عملیات روزانه در شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها پول خود را در تجارت شما سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما در جلسات شرکت نمی‌کنند و هیچ حضوری در جلسات تصمیم‌گیری سازمانی ندارند. آن‌ها بر امور مالی نظارت سازمان مستقیمی ندارد و استراتژی‌ها را بررسی نمی‌کنند. آن‌ها کارهای روزانه را به شرکای فعال در تجارت شما واگذار می‌کنند و اطمینان دارند که شما به خوبی تجارت را مدیریت خواهید کرد.

 

شریک تجاری صامت

شریک خاموش چگونه فعالیت می‌کند؟

شرکای خاموش یا بی‌صدا بدون مشارکت مستقیم در عملیات روزمره یا تصمیم‌گیری‌های اصلی، به سازمان شما کمک می‌کنند. از آنجا که این نوع مشارکت برای هر دو طرف منحصر بفرد است، انتخاب یک سرمایه‌گذار مورد اعتماد برای سازمان شما اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه به نحوه فعالیت یک شریک بی صدا اشاره می‌شود:

  • شریک خاموش برای شروع مشارکت به شما نزدیک می‌شود.
  • شما هر دو یک توافق‌نامه ترجیحا مکتوب، با جزئیات سطح سرمایه‌گذاری امضاء می‌کنید.
  • شریک خاموش میزان سهم خود را مشخص می‌کنند. در مقابل، آن‌ها حقوق صاحبان سهام یا بخشی از مشاغل شما را تامین می‌کنند.
  • شریک ساکت عقب نشینی می‌کند و به شما امکان می‌دهد تجارت را به صورت مستقل اداره کنید.
  • هنگامی که کسب‌و‌کار شما سود ببرد، شریک ساکت حدود 20 درصد سود خالص را دریافت می‌کند.

یافتن شریک تجاری بی صدا اولین قدم برای کسب‌و‌کار است. در مرحله بعد، یک قرارداد مشارکت تنظیم کنید که هر دو طرف با آن کاملا موافقت کنند. این مورد قابل مذاکره نیست، زیرا این سند به وضوح نقش‌ها، مسئولیت‌ها و انتظارات را برای شریک تجاری و شریک ساکت شما تعریف می‌کند. بعد از اینکه مشروعیت روابط خود را مشخص کردید، نحوه همکاری شما با شریک ساکت یا خاموش، به شما بستگی دارد. شرکای خاموش به سادگی سرمایه‌گذاری کرده و عقب نشینی می‌کنند و همچنین به شما و تیم سازمانی شما اجازه می‌دهد تا تمام عملیات و تصمیمات را مدیریت کنید.

سهم شریک بی صدا چقدر است؟

شرکای خاموش بسته به سهم خود و حقوق صاحبان سهام، حقوق دریافت می‌کنند. فرض کنید شریک خاموش شما 50.000 دلار سرمایه‌گذاری کرده است و ارزش کسب و کار شما 500.000 دلار است. این بدان معناست که آن‌ها 10 درصد از کل مالکیت سازمان را دارند و 10 درصد سود دریافت می‌کنند. اینکه آیا این مبلغ به صورت ماهیانه، سه ماهه یا سالانه پرداخت می‌شود، به خود شما بستگی دارد. شرایط پرداخت بطور ایده‌آل در قرارداد مشارکت شما مشخص خواهد شد. اگرچه ممکن است مانند یک موقعیت از دست رفته به نظر برسد، اما مهم است که قبل از ورود، این نوع رابطه را کاملا درک کنید.

 

شریک تجاری صامت

مزایا و معایب داشتن شریک خاموش

مزیت: شما می‌توانید شرکت خود را با شرایط مشخص خود اداره کنید.

مهمترین مزیت داشتن یک شریک ساکت، این است که بتوانید تجارت خود را دقیقا همانطور که می‌خواهید اداره کنید.

عیب: از توصیه‌ها و رهنمودهای سرمایه‌گذاران باتجربه بی نصیب خواهید ماند.

همچنین چنین مشارکتی شما را از مشاوره و دانش سرمایه‌گذاران با تجربه محروم می‌کند. شرکای تجاری خاموش معمولا ساکت هستند، زیرا احتمالا تجربه کاری برای نشستن در جلسات و پیشنهاد تغییرات موثر را ندارند.

مزیت: مشارکت ساکت راهی کم استرس برای بدست آوردن بودجه برای کسب و کار شما است.

به دلیل سطح پایین مشارکت شرکای ساکت، تامین بودجه از سمت آن‌ها در مقایسه با تامین بودجه از یک سرمایه‌گذار فرشته یا مخاطره‌انگیز، استرس زا نیست.

عیب: مشارکت‌های ساکت می‌توانند برخلاف میل شما پیش روند.

در مواقع بحرانی و بدلیل اینکه شرکای ساکت حرفی برای گفتن نداشته اند، آن‌ها شما را مسئول ایجاد آن  بحران‌ها خواهند دانست.

 

شریک تجاری صامت

شرکای ساکت، شرکای عمومی، سرمایه‌گذاران، شرکای مخفی

شرکای خاموش در مقابل شرکای عمومی

شرکای خاموش برای کمک به تامین مالی و رشد یک شرکت، به حمایت مالی و سرمایه‌گذاری خواهند پرداخت. اما شرکای عمومی، افراد یا گروه‌هایی از افراد مختلف هستند که بر مدیریت، عملکرد و هزینه‌های یک شرکت کنترل کامل دارند.

شرکای خاموش در مقابل سرمایه‌گذاران

یک شریک خاموش به استارتاپ شما کمک مالی می‌کند، اما بر عملکرد روزانه تاثیری نمی‌گذارد. سرمایه‌گذاران در راه‌اندازی سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کنند و انتظار دارند با هدف کمک به شما در سودآوری بیشتر سازمان، بر عملکرد کسب و کار شما تاثیر بگذارند.

شرکای خاموش در مقابل شرکای مخفی

بر خلاف شرکای خاموش، شرکای مخفی ممکن است بدون آگاهی عمومی، در عملیات روزانه این تجارت اظهار نظر و دخالت کنند. به عنوان مثال، شرکای مخفی نگران این هستند که شکست‌های قبلی در کسب و کار، اعتبار پروژه جدید را خدشه‌دار کند.

قرارداد مشارکت خاموش (ساکت)

برای اینکه عملیات سازمانی خود را بدون مشکل ادامه دهید، باید شرایط مشارکت ساکت خود را به وضوح مشخص کرده و در قالب یک قرار ارائه دهید. اکثر ایالت‌ها و کشورها مستلزم مشارکت با اسناد قانونی هستند که دقیقا نقش هر یک از شرکا را در سازمان مشخص می‌کند. این توافق نامه‌ها باید به وضوح مسئولیت‌ها و تعهد هر یک از شرکا را مشخص کنند. نکته قابل توجه دیگر این است که قبل از تنظیم توافق‌نامه، باید از حقوق، سهام و خطرات شریک خاموش مطلع شوید.

شرکت تکران ارائه دهنده راهکارهای سازمانی در سطحی بین‌المللی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما