نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع تولیدی یا MRP چیست؟

نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع تولیدی یا MRP چیست؟

MRP چیست؟ – امروزه، کسب‌و‌کارها به دلیل تغییر تقاضای مصرف‌کننده، پیشرفت فناوری و در دسترس بودن بیشتر منابع، بسیار رقابتی‌تر شده‌اند. به لطف توسعه فناوری و راه‌حل‌های دیجیتالی پیشرفته، کسب‌و‌کارها اکنون می‌توانند از ابزارهای تخصصی برای دستیابی به پتانسیل کامل خود استفاده کنند. به ویژه کسب‌و‌کارهای تولیدی از ابزارهای متعددی برای جلو افتادن از رقبا استفاده می‌کنند. یکی از این بازارها نرم‌‌افزار برنامه‌ریزی منابع تولیدی MRP است. این ابزارهای کسب‌و‌کار دارای ویژگی‌های گسترده‌ای مانند راه‌حل‌های ERP و موارد دیگر هستند که ثابت می‌کند برای کسب‌و‌کارها بسیار مفید است.

نرم‌افزار برنامه‌ریزی نیازمندی‌های مواد چیست؟

ابتدا بیایید با اصول اولیه شروع کنیم: MRP چیست؟

مدیریت و برنامه‌ریزی موجودی، چیزی است که اکثر مشاغل تولیدی با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. هدف اصلی استفاده از سیستم‌های MRP به عنوان یک استراتژی تجاری، ردیابی میزان مورد نیاز، کمیت و زمان است. در قدیم، ردیابی موجودی به صورت دستی با ثبت و یادداشت تغییرات موجودی انجام می‌شد. استفاده از سیستم MRP خطر خطای انسانی را به حداقل می‌رساند و نیاز به کار یدی را حذف می‌کند. این به نوبه خود هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. با وجود مزایای این سیستم، چندین کسب‌و‌کار از مداد و کاغذ برای محاسبه و یادداشت سطوح موجودی استفاده می‌کنند. هدف اصلی MRP ها، اطمینان از وجود مواد خام کافی برای تامین تقاضای تولید است. این به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند دقیقا آنچه را که نیاز دارند و با حداکثر کارایی تولید کنند.

سیستم MRP در مقابل سیستم ERP

در حال حاضر، دو سیستم مدیریت موجودی که بر بخش تولید مسلط هستند عبارتند از: سیستم برنامه‌ ریزی منابع انسانی (نرم افزار ERP) و استراتژی‌های برنامه‌ریزی نیازمندی‌های مواد مصرفی MRP.

هر دو سیستم مدیریت موجودی، مجموعه‌ای از ویژگی‌های مختلف را نشان می‌دهند که آن‌ها را از نظر عملکرد متفاوت می‌کند. یک سیستم MRP بر افزایش کارایی موجودی تمرکز دارد، درحالیکه ERPها فرآیندهای مختلف تجاری را خودکار می‌کنند. سیستم MRP، تولید، برنامه‌ریزی تولید و همچنین خرید کسب‌و‌کار را کنترل می‌کند. از سوی دیگر، ERP نه تنها از تولید، بلکه از زنجیره تامین، مدیریت مالی، مدیریت فروش و برنامه‌ریزی نیز پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، هر دو سیستم مجبورند کاربران بسیار متفاوتی داشته باشند. با این حال، برخی از نرم‌افزارهای MRPقابلیت‌های ERP را در یک سیستم ارائه می‌دهند، درحالیکه برخی دیگر ممکن است به صاحبان مشاغل اجازه دهند یک ERP را در سیستم ادغام کنند.

 

MRP چیست؟

 

چرا از سیستم‌های MRP استفاده کنیم؟

پیاده‌سازی MRP برای مشاغل بسیار سودمند است. MRP ها نه تنها هزینه‌ها را به حداقل می‌رسانند و بهره‌وری را افزایش می‌دهند، بلکه پشتیبانی مشتری را نیز افزایش می‌دهند.

ردیابی موجودی کارآمد

ردیابی موجودی یک بخش جدایی ناپذیر از یک تجارت تولیدی است. آگاهی از آنچه نیاز است، چه زمان و یا چه مقدار، می‌تواند شرکت را از ضرر نجات دهد. ردیابی ناکارآمدی موجودی ممکن است به دلیل موجودی اضافی باشد که باعث هدر رفتن سرمایه ارزشمند می‌شود، یا عرضه ناکافی موجودی که می‌تواند تولید را به تاخیر بیندازد.

تخصیص منابع بهبود یافته

از آنجایی که موجودی MRP بینش‌های ارزشمندی را در مورد مقدار سهام مورد نیاز و زمانی که مالک می‌تواند برای خرید سهام بیشتر تخصیص دهد، به صاحبت کسب‌و‌کار ارائه می‌دهد.

کاهش ضایعات

موجودی بیش از حد به معنای هدر رفتن منابع گران‌بها، از جمله پول خرید سهام و هزینه‌های ذخیره آن در موجودی است. خوشبختانه به کمک MRP، خطر کاهش ضایعات به لطف به روز رسانی به موقع در مورد نوسانات موجودی کاهش می‌یابد.

سازماندهی بهتر

از آنجایی که هر قطعه‌ای که وارد و خارج می‌شود، ردیابی می‌شود، MRP به روزرسانی‌های منظمی را در مورد زمان نیاز به خرید سهام ارائه می‌دهد. این اقدام به صاحبان مشاغل اجازه می‌دهد تا بودجه خود را مطابق با آن برنامه‌ریزی کنند و اطمینان پیدا شود که تولید تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

 

MRP چیست؟

 

بهترین نرم‌افزارهای MRP در سال 2022

NetSuite

NetSuite یک نرم‌افزار حسابداری و یکپارچه‌سازی قوی، با قابلیت‌های زیادی از توانایی‌های برنامه‌ریزی تقاضا است. راه‌حل نرم‌افزاری مبتنی بر ابر چندین فرایند تجاری مانند مدیریت و تکمیل موجودی، مدیریت مالی و موارد دیگر را نظارت می‌کند.

موجودی Fishbowl

سیستم موجودی Fishbowl را می‌توان هم در محل و هم از طریق ابر استفاده کرد. راه‌حل موجودی، موجودی و زنجیره تامین MRP را به همراه نرم‌افزار MRP و ابزارهای مختلف مدیریت می‌کند. این سیستم به دلیل قیمت پایین و مقیاس‌پذیری بالا، راه‌حلی است که معمولا توسط شرکت‌ها استفاده می‌شود.

IQMS

این سیستم، یک راه‌حل ابری است که می‌توان در محل و در یک محیط ابری عمومی یا خصوصی از آن استفاده کرد. IQMS یک راه‌حل برنامه‌ریزی منابع سازمانی است، اما به لطف قابلیت‌های پیشرفته و سیستم نرم‌افزاری رقابتی MRP، این راه‌حل کسب‌و‌کارهای تولیدی را تا حد زیادی تسهیل می‌کند.

JobBoss

اکثر مشاغل کوچک، این سیستم را به عنوان یک نرم‌افزار ERP تولیدی ترجیح می‌دهند. اگرچه، اگر کسی بخواهد تمام پتانسیل خود را باز کند، باید آن را سفارشی کند. اما وقتی کسب‌و‌کار شما و پلتفرم به هم متصل شوند، هیچ مانعی برای دستیابی به اهداف سازمانی وجود ندارد. به دلیل ویژگی‌های این سیستم، از جمله میانبرهای گردش کار مورد علاقه و هشدارهای فروشگاه، که با ارسال پیام‌های خودکار به افراد ضروری فرایند تولید را روان نگه می‌دارد، مشهور است.

می تونی با سیستم جستجوی زیر مقاله های دیگه تکران رو هم بخونی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما