Power Apps Component Framework چیست؟

Power Apps Component Framework چیست؟

در ادامه تحولات تکنولوژی، اکنون بحث داغ Power Apps Component Framework مطرح شده است. این فریم‌ورک در راستای برنامه توسعه شبکه جهانی تبدیل به جایگزینی برای HTML و شیوه‌های سنتی خواهد شد.

در این مقاله از مجموعه تکران قصد داریم شما را با این فریم‌ورک آشنا کنیم؛ با ما همراه شوید.

آشنایی با Power Apps Component Framework

این تکنولوژی در ابتدا با نام Custom Control Framework معرفی شد، سپس به Power Apps Control Framework تغییر یافت و مایکروسافت قبل از انتشار رسمی این فریم‌ورک، مدتی را به استفاده داخلی و توسعه آن اختصاص داد، که در نهایت به عنوان Power Apps Component Framework معرفی شد. 

به شما توصیه می کنم مقاله زیر را هم مطالعه بفرمایید:

کاربرد Power Apps

این به افراد اجازه می‌دهد تا علاوه بر توسعه کدهای خود، از آن برای ایجاد اپلیکیشن‌های دیگر و مختلف نیز استفاده کنند. تجربه کاربری این تکنولوژی قابل مقایسه نیست، علی الخصوص در هنگام کار بر روی داده‌ها، فرم‌ها، Viewها و داشبوردها. همین طور توسعه‌دهندگان می‌توانند با ایجاد افزونه‌هایی به اپلیکیشن خود قابلیت‌هایی را اضافه کنند.

قابلیت منحصر به فرد این فریم‌ورک را زمانی متوجه می‌شوید که مولفه‌هایی برای استفاده مجدد ایجاد کنید، مولفه‌ها را با استفاده از کتابخانه‌ها و ویژگی‌های دیگر توسعه داده و دوباره و سه باره از آن‌ها استفاده کنید، از ویژگی‌های آن در جهت ایجاد مولفه‌ها، استفاده از متغیرهای موجود، ویرایش کدها، دیباگ و … استفاده کنید. همان طور که متوجه‌ شده‌اید، امکان افزودن ویژگی‌های بسیاری برای تسهیل تعاملات کاربران وجود دارد.

 

Power Apps Component Framework

 

مهاجرت به PCF؛ چرا؟

ساختار HTML محدودیت‌های بسیاری دارد و المان‌های آن انعطاف‌پذیر و پرتابل نیستند. توسعه‌دهندگان نمی‌توانند توسط HTML مولفه‌هایی با پارامترهای مختلف را ایجاد کنند. در حالی که با استفاده از PCF، می‌توانید به راحتی یک مولفه را جدا کنید و مجدداً از آن استفاده کنید.

به عنوان مثال؛ در HTML برای نشان دادن وضعیت آب‌وهوا برای کدهای پستی، مجبور می‌شدید که اطلاعات پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا را در Configuration Entity نگه دارید و یک خط دستور برای آن اضافه کنید. سپس باید از روش window.parent برای فراخوانی Xrm و خواندن کدهای پستی استفاده کنید.

این پروسه با استفاده از PCF پیچیدگی زیادی ندارد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از Control Configuration Form استفاده کنند تا اطلاعات API پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا را بدست آورند و سپس داده‌های کدپستی را از Context Object فراخوانی کنند. با در نظر گرفتن جمیع موارد مربوط به HTML ،PCF ساده، سریع، کاربرپسند و در دسترس است.

این ابزار فوق‌العاده به گونه‌ای طراحی شده است که در یک سو، شاهد افراد غیرحرفه‌ای شامل افرادی که با فرآیند توسعه و برنامه‌نویسی آشنایی ندارند و در سوی دیگر شاهد توسعه‌دهندگان با تجربه هستیم.

البته با تمام قابلیت‌های چشمگیر PCF، قرار نیست نیاز به HTML از بین برود. شما همچنان برای ایجاد اپلیکیشن‌های اختصاصی، ویژگی‌ها، داشبوردها و نمودارها به آن نیاز خواهید داشت.

 

Power Apps Component Framework

 

 

در ادامه به ذکر برخی محاسن PCF نسبت به HTML می‌پردازیم:

  • در HTML دسترسی به XRM ساده نیست؛ کاملاً برعکس PCF.
  • کنترل‌ها در PCF همزمان انجام می‌شود، همچنین کاملاً هوشمند و ریسپانسیو هستند.
  • فرآیند استقرار به صورت واحد در یک فایل انجام می‌پذیرد.
  • دشواری‌هایی در استفاده مجدد از HTML وجود دارد؛ در صورتی که PCF با قابلیت استفاده مجدد ظهور کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما