مایکروسافت 365 ، مدیریت ریسک و نظارت
حمید رضا خداوردی

مایکروسافت 365 ، مدیریت ریسک و نظارت

نظارت، انطباق و مدیریت ریسک، از عواملی هستند که بر کل فعالیت‌های سازمانی شما تاثیرگذار هستند. اطمینان از اینکه قراردادها و مقررات داخلی و خارجی به‌درستی مدیریت می‌شوند، یک روند ثابت میان بخش‌های حقوقی، مالی، فناوری اطلاعات و هیئت اجرایی کسب‌و‌کار است که به کمک آن قوانین، مقررات و فناوری تکامل پیدا می‌کند. تمامی مراحل مدیریت ریسک فناوری اطلاعات، نظارت و انطباق تنها در یک چیز خلاصه می‌شود: کنترل فضای کسب‌و‌کار یا پلتفرم مایکروسافت 365.

 

مایکروسافت 365

 

محیط منحصر بفرد خود را درک کنید

قبل از اینکه مستقیما وارد اجرای یک استراتژی شوید، باید درک کنید که مسئولیت میان سازمان و مایکروسافت کجاست؟ هدف این است که کاربران بتوانند داده‌های خود را دسته‌بندی، شناسایی و مدیریت کنند تا بتوانند در نهایت از آن‌ها محافظت کنند. مایکروسافت 365 یک سیستم‌عامل ابری است. بنابراین، این وظیفه‌ی مایکروسافت است که از سرویس محافظت کند؛ درحالیکه سازمان باید از داده‌ها، هویت‌ها و دستگاه‌های کاربران موجود در سازمان حفاظت کند. ارزیابی موقعیت شما بدین معنی است که می‌توانید ذینفعان سازمان را شناسایی و گروه‌بندی کنید تا برنامه نظارتی سازمان خود را تراز کنید. این گروه‌ها از کارکنان اطلاعات کسب‌و‌کار، تیم‌های حقوقی، مدیریت ریسک، انطباق، تیم‌های حاکمیتی و فناوری اطلاعات تشکیل شده اند. شما باید مطمئن شوید که هریک از این گروه‌ها، رویکرد نظارتی شما را اخذ و اجرا می‌کنند و این نکته را درک می‌کنند که مسئولیت در کجای سازمان قرار دارد. خط ارتباطی باید بسیار مشخص باشد. استراتژی مدیریت ریسک سازمان باید بدین ترتیب باشد: سیستماتیک، ثبت شده و به‌طور مداوم بررسی شده.

یک رویکرد نظارت سازمانی پویا داشته باشید

سیستم عامل‌های مشترک مانند مایکروسافت 365، در فرآیندهای تجاری شما نقش بسیار مهمی دارند. اما با چنین پتانسیل زیادی برای بهره‌وری، مسائل و مشکلات مربوط به نظارت و انطباق نیز همواره وجود دارد. به همین دلیل است که یک برنامه نظارت سازمانی خوب می‌تواند از بروز مشکلات عمده در سازمان جلوگیری کند. با این حال، بسیاری از تصمیمات اخذ شده، ایستا و در نتیجه بی‌اثر هستند. فعالیت‌های انعطاف‌پذیر، افزایش دستگاه‌هایی که کارکنان با آن‌ها کار می‌کنند، انبوده داده‌ها و اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شوند، بدین معنی است که شیوه سنتی حاکمیت سازمانی باید به روزرسانی و با محیط سازگار شود. یک رویکرد نظارتی باید نیازهای فعلی کاربران تجاری را که در اکوسیستم مایکروسافت 365 فعالیت می‌کنند، منعکس کند. این رویکرد نظارتی باید به اندازه محیط فناوری اطلاعاتی که می‌خواهد از آن محافظت کند، پویا باشد. یک رویکرد نظارت پویا شامل نظارت مستمر است. با نظارت مداوم بر روی سیستم عامل خود، می‌توانید روزانه تغییرات را شناسایی کرده و برنامه نظارتی خود را متناسب با آن تنظیم کنید. فرایندها باید در تولید بهینه باقی بمانند و در صورت بروز تخلف، باید فورا از آن آگاه شوید و به کنترل آن بپردازید. به هنگام اطمینان از سازگاری محیط و افرادی که در آن محیط مشغول فعالیت هستند، نظارت موثرترین روش خواهد بود.

چرا هوشیاری (نظارت) قسمت مهمی از انطباق با فناوری اطلاعات است؟ مهم نیست که محیط IT شما تا چه اندازه امن است زیرا خطرات بسیار زیادی در محیط سازمانی وجود دارد که به طور ضمنی با آن‌ها روبرو می‌شوید: تهدید‌های داخلی و تهدیدهای خارجی.

 

مایکروسافت 365

 

تحقیق در مورد استاندارد صنعت

در چند سال گذشته، نحوه پردازش و ذخیره اطلاعات شخصی مورد بررسی قرار گرفته است و منجر به بروز رسانی مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها (GDPR) در اروپا شده است. در این مدت، گارتنر همچنین ربع جادویی مدیریت یکپارچه ریسک خود را (IRM) به عنوان معیار ارزیابی عملکرد فروشندگان در مورد نحوه کار فناوری اطلاعات با روش‌هایی که مدیریت ساده ریسک فناوری اطلاعات را خودکار می‌کند، راه‌اندازی کرده است.

از مرکز انطباق مایکروسافت 365 استفاده کنید

مایکروسافت 365، مرکز انطباق خوبی برای تقویت امنیت نظارت مایکروسافت و وضعیت انطباقی شما است. بسته به مجوز مایکروسافت 365، شما به بسیاری از ویژگی‌ها، از نظارت اطلاعات گرفته تا مدیریت ریسک داخلی، دسترسی خواهید داشت. با استفاده از این ویژگی‌ها می‌توانید داده‌های مهم تجاری خود را طبقه‌بندی کنید، چرخه حیات محتوا را مدیریت کرده و فعالیت‌های پرخطر را در کل سیستم عامل خود شناسایی کنید، و این ویژگی‌ها به شما این امکان را می‌دهد که در مورد خطرات و تهدیدات داخلی نیز اقدامات لازم را به عمل آورید.

 

مایکروسافت 365

 

بررسی عملکرد Rencore governance

Rencore governance آخرین مورد از اتوماسیون نظارت مایکروسافت 365 است. این برنامه به شما امکان می‌دهد بدون قفل کردن کاربران، محیط مایکروسافت 365 را بازتر و خدمات گسترده‌تری را ارائه کنید. همچنین این برنامه فناوری اطلاعات را قادر می‌سازد تا کنترل محیط مایکروسافت 365 خود را با رویکرد نظارتی پویا حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

021-22130288 021-26741787

برای ارتباط با ما می توانید از طریق فرم تماس در صفحه زیر اقدام نمایید.

تماس با ما